Armáda připravuje nepříjemné překvapení

Přibližně 200 nováčků nastoupilo 1. července do základního vojenského výcviku ve Vyškově, foto: ČTK

S napětím se čekalo, jakou představu o reformě české armády má nový ministr obrany Miroslav Kostelka. Poprvé svou vizi představil ve čtvrtek v Táboře a pro mnohé to byl šok. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Přibližně 200 nováčků nastoupilo 1. července do základního vojenského výcviku ve Vyškově,  foto: ČTK
Je to samozřejmě všechno o penězích. Jejich nedostatek nutí ministerstvo obrany opouštět dosavadní plány armádní reformy, která byla vypracována před několika týdny pod dohledem bývalého ministra Tvrdíka. Podle nového ministra má být armáda ještě štíhlejší. Z pěti na dvě se sníží počet nových operačních velitelství, méně má být i posádek a ve srovnání s původní reformou by mělo v armádě pracovat o 15 tisíc lidí méně. Pravděpodobně největší šok znamená návrh pro města Tábor, Vyškov a Čáslav, odkud se budou plánovaná operační velitelství stěhovat. Starosta Vyškova Petr Hájek řekl Radiu Praha, že žádné oficiální informace o chystaných přesunech zatím nemá.

"Nám žádná oficiální informace zatím nepřišla. Já pořád čerpám z informace, která proběhla v televizi Nova. Ta se mnou natáčela rozhovor asi tři čtyři hodiny poté, co jsem se to od nich dozvěděl."

Vyškov je tradiční město vojenského školství. To by tam snad mělo i podle nové armádní koncepce zůstat. Starosta Hájek navíc upozorňuje, že do zdejšího moderně vybaveného vojenského prostoru byly vloženy velké prostředky.

"Já doufám, že nakonec, jak se říká lidově, zvítězí zdravý rozum a finanční prostředky vložené sem se několikanásobně vrátí armádě, než když to bude mít po několika místech. Je to tady využíváno i státy NATO, pracují tady chemici, různé zahraniční mise. Je to prostě profesionální prostor, který by armáda měla využívat."

Miroslav Kostelka,  foto: ČTK
Také v případě obcí, kde má armáda posádky, jde samozřejmě o peníze. Armáda je dobrým zdrojem příjmů pro místní firmy a živnostníky a sama zaměstnává řadu místních lidí. Hůře než Vyškov je na tom v tomto ohledu podle nové koncepce Tábor. Ten nemá přijít jen o tradiční velitelství, které se navíc mělo rozšiřovat. Z Tábora mají vojáci dokonce úplně zmizet. A tato představa se tamnímu starostovi Františku Dědičovi vůbec nezamlouvá.

"To je státem organizovaný krach největší firmy v Táboře. Tohle si nemůžeme dovolit. Pokud vláda této země nechce mít další strukturálně postižený region, který bude dotovat finančními prostředky, tak si myslím, že musí zůstat armáda v Táboře. A já věřím, že tomu tak opravdu bude."

Red: Starosta považuje postup současného vedení ministerstva za zcela nekoncepční. Jeden den se rozhodne o posílení velitelství, druhý den se toto velitelství úplně zruší.

"Lze najít takovou cestu, která zachová už ten snížený počet posádek, který byl v Tvrdíkově reformě, na těch místech, kde jsou. Při takto snížených počtech bude moci armáda splnit i ty ekonomické limity, které jsou zadány."

Tábor byl vždy vojenským městem, říká František Dědič, a Jan Žižka se při pohledu na současný stav musí obracet v hrobě.

"Sebrat tomuto městu vojenství, které mu bylo dáno do vínku, to je opravdu na obracení Jana Žižky v hrobě."

Velké armádní stěhování, jaké české země dosud nepoznaly, ale předpokládala už Tvrdíkova reforma. Vždyť armáda hodlá opustit i jiné tradiční vojenské posádky, jako jsou České Budějovice, Pardubice, Kroměříž či Terezín. Podle ministra obrany Miroslava Kostelky je současná varianta funkčnější než původně navrhované řešení. Tím, že má armáda méně finančních prostředků, musí dělat razantnější a rychlejší kroky.