Boj proti snížení platů začal

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Snížení svých platů o čtyři procenta v rámci vládního protikrizového balíčku napadla u soudu skupina státních zástupců. Zároveň navrhuje, aby Ústavní soud prozkoumal, zda zákon nařizující snížení platů ústavním činitelům není protiústavní. Dorovnání svých snížených platů se zřejmě budou domáhat i soudci.

Platy se od ledna snížily o čtyři procenta ústavním činitelům včetně soudců a státních zástupců v důsledku schválení tzv. vládního protikrizového balíčku. Skupina státních zástupců toto snížení napadla u soudu a domáhá se doplacení mzdy za letošní leden. Žalobci podle svého právního zástupce Pavla Uhla chtějí, aby se jejich požadavkem zabýval Ústavní soud:

"Navrhuji Obvodnímu soudu pro Prahu 5, aby věc předložil Ústavnímu soudu k posouzení ústavnosti zákona, který jim tyto platy snížil. Druhou možností, kterou soud má, je to, že žalobu zamítne a státní zástupci se poté budou moci bránit přímo ústavní stížností."

Premiér Jan Fischer  (vlevo) a ministr financí Eduard Janota,  foto: ČTK
Ministr financí Eduard Janota v této věci se státními zástupci nesouhlasí stejně, jako nesouhlasil při schvalování státního rozpočtu na tento rok s tím, že poslanci zabránili snížení platů zaměstnancům veřejného sektoru:

"Jednak ta jejich základna je podstatně vyšší než u ostatních úředníků a mrzí mě jedině to, že to není všude stejně. Jinak by nebyl vůbec důvod k tomu, aby postupovali touto právní cestou, kterou navrhují. Takže já jim v tomto smyslu nefandím. Myslím si, že jsme v situaci poměrně komplikované, složité, a že by měli respektovat daný stav a tuto záležitost alespoň pro rok 2010 skousnout. Nevím, co bude pak dál, to už bude jiná věc."

Naopak místopředsedu ODS Petra Nečase krok státních zástupců nepřekvapil:

Petr Nečas
"Já touto stížností nejsem překvapen, očekával jsem ji a upřímně řečeno se ji ani nedivím, protože státní zástupci a soudci by v situaci, kdy nebyly redukována platy v celém veřejném sektoru, zůstali jedinými, vyjma poslanců, senátorů a ministrů, komu by ve veřejném sektoru byly sníženy mzdy. Pokud bychom akceptovali princip přiměřenosti, tak by bylo správné redukovat platy státních zástupců a soudců za situace, kdy by byly redukovány celému veřejnému sektoru."

Dorovnat platy za měsíce letošního roku budou chtít po státních zástupcích také soudci. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, podle něhož se jednotliví soudci obrátí na soud zhruba za měsíc:

"Soudcovská unie předpokládá, že jednotliví soudci se zřejmě v průběhu března, nejpozději dubna, budou domáhat u soudu dorovnání platu. Předpokládáme, že pokud se jednotliví soudci budou domáhat doplatku u soudu, pak některý ze soudců, který bude věc rozhodovat, by mohl ten případ předložit Ústavnímu soudu k posouzení, zda zákon o snížení platů o 4 procenta není protiústavní."

Nutno dodat, že soudci už v minulosti při podobných intervencích uspěli. Ústavní soud například rozhodl o tom, že jim stát musí vyplatit původně odebrané třinácté a čtrnácté platy. To vše s odkazem na zachování soudcovské nezávislosti. Ústavní soud totiž ve svém nálezu uvedl, že mzdy soudců mají být kráceny až v poslední řadě.