Čechoameričan Jan Hird Pokorný dostal čestný doktorát ČVUT

Český architekt Jan Hird Pokorný, foto: ČTK

Vysokoškolské komplexy ve Spojených státech, univerzitní knihovny, divadlo a koncertní sál pro dva tisíce lidí, ale i opravy newyorských památek a rekonstrukci Národní budovy, kterou si v New Yorku koncem 19. století postavili čeští krajané, to vše má na svém kontě český architekt a profesor Kolumbijské univerzity Jan Hird Pokorný.

Český architekt Jan Hird Pokorný,  foto: ČTK
Toto úterý jej České vysoké učení technické v Praze jmenovalo čestným doktorem. Rektor ČVUT Jiří Witzany shrnul důvody, proč škola svému slavnému absolventovi tento prestižní titul uděluje:

"Samozřejmě za celou řadu jeho významných prací v oblasti architektury a stavitelství, ale myslím si, že tady je důležitý moment, že lidé jako pan profesor Pokorný vlastně pomáhají šířit dobré jméno českých vysokých škol, v tomto případě Českého vysokého učení technického. Tím vlastně nám nesmírně napomáhají i v současnosti a v budoucnosti, protože vytvářejí potřebný respekt."

Český architekt Jan Hird Pokorný
Jan Hird Pokorný se narodil v roce 1914 v Brně, v rodině významného inženýra. Po studiích na pražské technice odešel do Skandinávie, tam ho ale v r. 1939 zastihla okupace Československa. V lednu r. 1940 proto zamířil do New Yorku, brzy získal diplom z architektury na proslulé Kolumbijské univerzitě a krátce po válce se sem vrátil už jako pedagog. Architekturu tu pak přednášel 13 let. Současně projektoval a stavěl významné univerzitní budovy i obytné komplexy, vybudoval vlastní architektonický ateliér, který pracuje dodnes, a v posledních desetiletích se věnuje především rekonstrukcím a ochraně newyorských památek. Zapojil se i do života české krajanské komunity v New Yorku, má zásluhu na instalaci Dvořákova památníku, na obnově Národní budovy i na vybudování pomníku prvnímu československému prezidentu Tomáši G. Masarykovi ve Washingtonu. Památkové péči se věnuje i při svých návštěvách Česka, přispěl na opravy památek v lednicko - valtickém areálu, v Telči, v Praze i ve svém rodném Brně. Udělení titulu doctor honoris causa jeho mateřského Českého vysokého učení technického si profesor Pokorný velmi považuje:

"Já na tu univerzitu tady úžasně rád vzpomínám, poněvadž ze mne udělala, co jsem. Bez ní jsem nebyl nic. Takže moje celá praxe, moje celá minulost a dnešní existence je založena na české technice."

Jaké byly Vaše začátky ve Spojených státech?

"Těžké, ale zajímavé. Já jsem byl mladý, měl jsem hodně energie, naučil jsem se anglicky hrozně rychle, a pak jsem byl tak dobře vyučen tady na české technice, že to pro mne v Americe bylo poměrně lehké. Takže jsem měl štěstí, velké štěstí."