Česká egyptologie má ve světě respekt

Staroegyptské pyramidy, chrámy a pohřebiště - o tom všem se jedná tento týden na Karlově univerzitě v Praze. Na mezinárodní konferenci Umění a archeologie Staré říše se sem sjely desítky předních egyptologů z celého světa. Profesora Miroslava Vernera, který řadu let vede tým českých archeologů v Abúsíru, se Milena Štráfeldová zeptala na nejnovější úspěchy české egyptologie:

"Já se domnívám, že za velký úspěch můžeme považovat například probíhající mezinárodní konferenci, která se zabývá uměním a archeologií Staré říše, tedy doby stavitelů pyramid. Konference zatím probíhá velmi pěkně, příspěvky jsou velmi hodnotné, zastoupení je široce mezinárodní, těmi nejpřednějšími odborníky z oboru."

Na čem teď v Egyptě pracujete?

"Máme v Egyptě několik výzkumných projektů na naší základní archeologické koncesi v Abúsíru. Jde o tři velké projekty. Jeden se týká výzkumu pyramid, druhý se týká výzkumu nekrálovských hrobek, které leží přeneseně řečeno ve stínu velkých pyramid, a konečně třetí projekt se týká velkých šachtových komplexů, které pocházejí z doby o dva tisíce let mladší, z tzv. Pozdní doby. Jestliže se těmi prvními dvěma projekty pohybujeme v polovině třetího tisíciletí před Kristem, projekt šachtových hrobů se týká poloviny prvního tisíciletí před Kristem. A vedle Abúsíru máme ještě jeden menší krátkodobý výzkum, který se týká archeologické prospekce malé oázy El Hez přibližně pět set kilometrů západně od Káhiry uprostřed Černé pouště. Je to součást širšího mezinárodního archeologického úsilí alespoň zdokumentovat ty nejohroženější oblasti, a oáza El Hez mezi ně určitě patří."

A jak si stojí česká egyptologie ve srovnání s ostatními výzkumnými týmy, které tam pracují?

"Já myslím, že si stojí velmi dobře. V té soutěži jsme považováni za velmi respektovaný tým, výsledky naší práce jsou velmi pozitivně hodnoceny a já se domnívám, že vlastně tak reprezentativní účast odborníků na naší pražské konferenci je toho také jedním z nepřímých důkazů."

Profesor Miroslav Verner, který je jedním z hostitelů mezinárodní egyptologické konference v Praze, obdrží tento týden další vědecké ocenění. Ve čtvrtek mu předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová předá medaili Vojtěch Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy. Kromě mnoha vědeckých prací, za které získal mezinárodní uznání, je také autorem desítek populárně naučných pořadů. Česká televize nedávno uvedla například cyklus dokumentů Nové objevy ve starém Egyptě.