České děti kouří nejvíc v Evropě

Že kouření škodí zdraví, o tom už zřejmě slyšel každý občan České republiky, podle výsledků statistik to však vypadá, že Češi si toto varování příliš k srdci neberou. Každoročně se v Česku prodá a vykouří dvacet miliard cigaret! Jaký je vývoj počtu kuřáků? Pokračuje prof. Jaroslav Šimon z Centra preventivní kardiologie.

"Můžeme říci, že klesá počet kouřících mužů středního věku a s vyšším vzděláním. Kouří asi 25 % z nich. Zároveň ale roste počet kouřících žen. Problém kouření v ČR je tedy zejména problém žen., mládeže a menšin. Lidí sociálně slabých, národnostních menšin, lidí frustrovaných. Tam je to největší problém."

Alarmující je skutečnost, že kouří stále větší počty dětí, až 90 % kuřáků získává návyk před dovršením 18 let. Šestatřicet procent dětí ve věku mezi 14 až 18 lety kouří, většina z nich vykouří kolem deseti cigaret denně. Podle průzkumů zkusilo v 11 letech vykouřit cigaretu 40 % hochů. Česká republika se tak zařazuje na 4. místo na světě, hůř už je na tom jen Slovensko, Litva a Estonsko. Ještě hůř jsou na tom české dívky, cigaretu okusila v 11 letech téměř čtvrtina z~nich, čímž se řadí na 3. místo na světě. Jaké jsou příčiny tak velkého počtu kouřících dětí? To je otázka pro dr. Zuzanu Urbanovou z Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze.

"Není to jedna, ale celý komplex příčin a důvodů. Je to především příklad rodičů, skoro polovin otců kouří a každá čtvrtá matka kouří, to se potom špatně vysvětluje, že kouření je škodlivé. I vinou toho, jak mnoho dětí kouří, je to i otázka kolektivu, party. S kouřením potom přichází častější užívání drog, alkohol."

Negativní vliv na kouření především dětí má reklama tabákových firem. Ty se ve svých kampaních na děti a mládež cíleně zaměřují. Boj proti tabákovým koncernům není jednoduchý, první návrh zákona, který by omezoval či zakazoval reklamu na tabákové výrobky byl předložen už v roce 1993, dodnes se jej nepodařilo prosadit.