Česko chce zvrátit velmi nepříznivou obchodní bilanci s Čínou

Ministr průmysl a obchodu Milan Urban, foto: Autor
0:00
/
0:00

Posílit uplatnění českých podnikatelů na čínském trhu a přispět ke snížení dlouhodobě velmi negativní obchodní bilance s Čínou, to je záměr více než desetidenní mise do nejlidnatější země světa, kterou ministr průmysl a obchodu Milan Urban zahájil v pátek. Ministra na cestě doprovází také velká skupina podnikatelů. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Ministr průmysl a obchodu Milan Urban,  foto: Autor
Český zahraniční obchod vykázal v loňském roce výborné výsledky a odborníci soudí, že to není jen jednorázový výkyv, ale dlouhodobě nastartovaný pozitivní trend. Na druhé straně odborníci uvádějí, že 85 procent našeho exportu směřuje do zemí Evropské unie a že z hlediska teritoriální vyváženosti je nutné zvýšit vývoz na mimoevropské trhy. Pak by celková obchodní bilance státu mohla být ještě mnohem lepší. To potvrzuje i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

"Důležité je zastavit vývoj poměrně špatné obchodní bilance, který s současné době existuje mezi Českou republikou a Čínou. Ten deficit se prohlubuje. Cílem návštěvy je zvrátit tento trend. Také to souvisí s obecným pohledem. Náš export do zemí Evropské unie je kladný. Zhruba o 200 miliard korun více vyvážíme do zemí pětadvacítky než dovážíme. U takových teritorií, jako je Čína, Asie vůbec, či severní Afrika, je naše bilance bohužel záporná. Budeme tedy naši proexportní politiku směrovat v příštích měsících a letech do těchto teritorií."

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro prosazování obchodních a ekonomických zájmů České republiky v Číně novou exportní strategii. Její součástí je mimo jiné intenzivnější diplomacie. Jedním z hlavních témat současné mise má být podle ministra Milana Urbana energetika.

"Oblastí pro možnou spolupráci je mnoho. Pokud bych měl některé vyjmenovat, tak je to v každém případě energetika. Česká republika má kapacity na výrobu zařízení pro elektrárny. A v Číně už tato výstavba probíhala. My tedy budeme jednat o možnostech, jak uplatnit české výrobní kapacity v oblasti energetiky při výstavbě elektráren v Číně. Tato země se velmi dynamicky rozvíjí a s tím souvisí i velká potřeba nových kapacit instalovaného výkonu elektrické energie. To je tedy prioritní oblast."

Foto: archiv Radia Praha
Nejde ale jen o export. Na vysokém pasivním saldu obchodní bilance s Čínou se - jak už je notoricky známo - nejvíce podílí mohutná expanze levného čínského spotřebního zboží do Česka. V centru pozornosti je zejména textil a obuv. Jak řekl ministr Urban Radiu Praha, i o tomto tématu se bude v Číně jednat.

"Určitě to bude téma k jednání, i když ne dominantní, protože dovozy textilu do České republiky je dnes nutné posuzovat v rámci celé Evropské unie. Já mohu v této souvislosti komentovat to, co se stalo. K 1.1.2005 byla odstraněny všechny regulace na dovoz textilu. Myslím, že Evropa i Česká republika vítá snahu čínské strany o určitou samoregulaci. Je to pochopitelné, protože na úrovni WTO (Světové obchodní organizace) by zřejmě došlo k nějakému protiopatření. Čína tedy hledá v rámci WTO přiměřenou rovnováhu. A to si myslím, že je poměrně dobrá zpráva pro český textilní průmysl."

V rámci nové exportní strategie ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že stát uhradí českým firmám, které se domluví na exportní alianci a otevřou v Číně zastoupení, část režijních nákladů. Kromě toho se uvažuje i o vytvoření silné exportní společnosti, jakési obdoby někdejší organizace zahraničního obchodu PZO. Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa k tomu uvedl, že "jakkoli se navrhovaný systém může zdát zastaralý, právě v Číně by mohl představovat účinný nástroj proexportní politiky". Stát by podle Tlapy přitom mohl využít toho, že drží akcie někdejších PZO Technoexportu, Škodaexportu a Strojimportu. Tyto společnosti si dosud uchovaly významnou část původní sítě a zkušené obchodníky. Mohl by z nich vzniknout holding, který by prodával zboží a zajišťoval akvizice českých firem na vzdálených trzích. Svaz průmyslu a obchodu na druhé straně upozorňuje, že Česko má už mnoho let v Číně poddimenzované zastoupení. Na velvyslanectví v Pekingu se obchodem a ekonomikou zabývají pouze dva lidé.