Česko hlásí třetí případ BSE

Foto: ČTK

Chvíli to vypadalo, že je klid. Dlouhých třináct měsíců nezaznamenali veterináři jediný případ, až minulý pátek. Na brněnských jatkách porazili pětiletou krávu z družstva v nedalekém Deblíně. Testy ukázaly, že kráva je nakažená onemocněním BSE, tedy tzv. nemocí šílených krav.

Foto: ČTK
Od loňského června, kdy byl zaznamenán první případ, je to už třetí nemocná kráva v České republice. zatím poslední nemocné dobytče pochází z malého družstva na Brněnsku. Kráva byla narozena v dubnu roku 1997, její dvě telata už byla poražena dříve a byla také vyšetřena, ale s negativním výsledkem. Podle prof. Zdeňka Pospíšila z brněnské veterinární univerzity je to pozitivní signál.

"Potvrdilo to teorie a poznatky, že nemoc se nepřenáší z matky na mládě. Nikdy se ostatně nepotvrdilo, že by infikovaná matka porodila infikovaná telata. Teď se ukazuje, že přenos z matky na mládě je téměř vyloučen. To je pro nás povzbuzující, znamená to, že zvířata se už nemusí vraždit v takovém rozsahu, jak se to dělalo dříve."

Foto: ČTK
Přesto se předseda deblínského družstva Antonín Juříček obává o další existenci družstva. Další dva potomci nemocné krávy budou poraženi a vyšetřeni co nejdříve. Opatření se bude zřejmě týkat i dalších jedenácti kusů ze stáda. Zatím ale není jisté, zda bude nutné porazit všechny.

"My jsme malé družstvo a hospodaření ovlivní každý kus. Když přijdeme o jednu krávu, znamená to ztrátu 5 000 litrů mléka. Než vychováme novou krávu, trvá to více než tři roky. Tržby za mléko přitom představují příjem ve výši 80-100 % mezd pro našich třicet zaměstnanců."

Podle veterinářů není jeden případ BSE po 13 měsících klidu vůbec špatnou bilancí. Od loňského června se totiž vyšetřují všechny poražené kusy hovězího dobytka, starší třicet měsíců. Pokračuje prof. Pospíšil.

Foto: ČTK
"Ano, zjistil se třetí případ, ale pro konzumenta je to povzbudivé. Znamená to, že diagnostika a kontrola je tak precizní, že nám neunikne ni jediný případ, který se zase po roce objeví. Všechno, co se dostává do prodeje je testováno a velice spolehlivě se vyloučí přítomnost prionů ve zvířeti. Je to uklidňující."

Poprvé bylo onemocnění BSE v Česku zaznamenáno začátkem června 2001 a to v Dušejově na Českomoravské vrchovině. Zpráva vyvolala bouřlivé reakce, až do té doby totiž všichni odborníci tvrdili, že toto onemocnění Česku nehrozí. Veterináři tehdy preventivně spálili celkem 134 kusů hovězího dobytka. O tři měsíce později se BSE objevila znovu. Opatření už nebyla tak razantní. Stejný přístup lze očekávat i nyní.