Česko láká čínské turisty

25-11-2003

Turistický ruch zažívá špatné časy. Počet turistů, kteří přijíždějí do Česka stále klesá. Proto se snaží vláda, vedle návštěvníků z tradičních zemí, přilákat i klienty z Asie, především Číny a Japonska. Od letošního podzimu navíc platí dohoda, která zjednodušuje vízový styk mezi Čínou a EU. Po vstupu do unie chce novou šanci využít i Česká republiky. Proč? Více Hana Čermáková z agentury Czechtourism.

"Podle odhadů ovládne brzy Čína žebříčky cestovního ruchu. V současnosti přijíždí do Evropy 1,2 mil turistů z Číny a ČR je dosud pro čínské turisty neautorizovaným trhem a pro čínské kanceláře je uzavřena. Maďarsko, které tuto doložku získalo, a v roce 2002 tam přijelo 126 000 turistů z Číny. Odhadujeme, že kdyby do ČR přijel každý 25. čínský turista, který do Evropy přijede (celkem je to 48 000 lidí), narostly by příjmy z cestovního ruchu o 15 - 20 mil. USD."

Otázka: Co dělá ČR a vaše agentura proto, aby turisty z Číny, ale i dalších východoasijských zemí přilákala?

"Především jsme spustili webovou prezentaci o Česku v čínštině a japonštině, máme nové propagační materiály v těchto řečech, letos se nám podařilo otevřít zastoupení přímo v Tokiu a hledáme seriózního partnera pro zastoupení v Číně."

Otázka: Neznamená nový akcent na potenciální asijské klienty, že budou opomíjeni tradiční turisté z Evropy, USA?

"Určitě ne. I nadále se zaměřujeme na sousední státy a tradiční země jako je např. Německo, Francie."

25-11-2003