"Císař" v Praze

01-02-2006

Čeští fotbaloví fanoušci dostanou na každý zápas národního týmu v základní skupině letošního mistrovství světa v Německu zhruba o dva tisíce vstupenek víc, než bylo původně avizováno. Na prezentaci mistrovství v pražském Rudolfinu to oznámil předseda organizačního výboru šampionátu Franz Beckenbauer, který do Česka zavítal v rámci propagační cesty po všech 31 účastnických zemích.

Franz Beckenbauer, foto: ČTKFranz Beckenbauer, foto: ČTK Fotbalový "Císař", jak je Franz Beckenbauer často nazýván, během dvoudenního pobytu u nás prokázal, že mu nejen fotbalová diplomacie není rozhodně cizí. Potvrdil to jak při osobním setkání s prezidentem Václavem Klausem, tak během rozhovoru s premiérem Jiřím Paroubkem. Nerozpakoval se také vysvětlit, kde se najednou vzalo oněch dva tisíce vstupenek navíc: "Potřebné vstupenky jsme získali vrácením ze zemí, které se šampionátu nezúčastní, a také z kvóty pro VIP hosty. Navýšené množství bude přidáno k počtům, které byly dosud zveřejňovány. Podobné to bude i u dalších zemí," řekl Franz Beckenbauer.

Vysekl také poklonu premiéru Paroubkovi, když ocenil, že je velkým fanouškem i znalcem fotbalu. A nebyla to vskutku jen zdvořilostní fráze, což vzápětí Jiří Paroubek potvrdil docela zasvěceným rozborem dosavadních vzájemných zápasů reprezentací obou zemí a analýzou utkání, která náš celek čekají v základní skupině blížícího se světového šampionátu: "Pokud jde o Itálii, já si nemyslím, že bude hlavním problémem pro české národní mužstvo. Spíš bych řekl, že bych měl větší obavy ze Spojených států. S Italy máme dlouhodobě velmi aktivní bilanci a myslím, že jsme na ně vždy dokázali zahrát. Věřím tedy, že na ně dokážeme zahrát i tentokrát. Nepodceňoval bych určitě ani Ghanu, protože africký fotbal šel hodně nahoru. Američany neznám, neviděl jsem je hrát už dlouhá léta, ale podle žebříčku FIFA jsou hodně vysoko. Možná, že bych se jich tedy bál, protože ty neznámé jsou vždy nepříjemné, i ve sportu."

Premiér Jiří Paroubek (vlevo) s Franzem Beckenbauerem, foto: ČTKPremiér Jiří Paroubek (vlevo) s Franzem Beckenbauerem, foto: ČTK Po setkání s "císařem" Franzem premiér Paroubek rovněž oznámil, že bude podporovat snahu vedení Českomoravského fotbalového svazu postavit národní stadion v Praze: "Samozřejmě, že to budu podporovat. Myslím, že jsem to prosadil i do volebního programu sociální demokracie. Zvolíme zhruba stejný model jako při přípravě hokejového mistrovství světa v Praze, to znamená, že byla dána určitá dotace na vybudování infrastruktury. Viděl bych to v rozsahu do jedné miliardy korun tak, aby mohl takovýto víceúčelový stánek vniknout. On nebude jenom pro fotbal, ale zcela nepochybně i pro nejrůznější další sportovní a kulturní akce."

O výstavbě národního stadionu se hovoří už od mistrovství Evropy v roce 1996. Zatím ale není jisté, v které lokalitě by měl vyrůst, ani to, kdo by měl projekt financovat.

01-02-2006