Čtyřicet a jedna kopie Anglického krále

Foto: www.anglickykral.cz

Menzelova filmová adaptace románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále byla v pondělí uvedena v premiéře. Do široké distribuce bude film nasazen od 11. ledna. S filmem se pojí mnoho očekávání: uzavřel se jím letitý spor o autorská práva, Jiří Menzel se po 12 letech vrátil k filmu, nový snímek vznikal v napjatém časovém plánu. Hlavní roli vytvářejí společně bulharský herec Ivan Barnev a český komik Oldřich Kaiser.

Kniha Obsluhoval jsem anglického krále patří k vrcholům Hrabalovy tvorby. V životních osudech českého číšníka od první republiky do 50. let se zrcadlí naděje, konflikty, dramata i prohry, kterými prošly české dějiny v minulém století. V hlavních rolích účinkují bulharský herec Ivan Barnev, Oldřich Kaiser a německá herečka Julia Jentschová. Jaký byl rozpočet filmu? Ptám se Petry Vágnerové, mluvčí producentské společnosti AQS:

"Má rozpočet lehce nadprůměrný, výroba stála 84,5 milionu korun."

V kolika kopiích jde do českých kin?

"Film začíná malým startem ve třech kopiích, kdy jedna kopie bude v Praze, jedna v Brně a ta třetí bude putovat po větších městech. Do široké distribuce ve 40 kopiích ten film půjde 11. ledna. Takhle podobně se distribuují velké filmy v Americe, to je tzv. americký způsob distribuce. My si na tom vzorku prvních diváků, kteří přijdou do kina, vyzkoušíme, jak film bude fungovat, jaké bude mít ohlasy, v tom širším uvedení. Kromě těch 40 kopií je ještě jedna kopie s anglickými titulky, která se bude hrát v některém multiplexu a počítá se s prodejem toho filmu do zahraničí,"

říká Vágnerová. Podle Jany Černíkové z Českého filmového centra je ale rozpočet 84,5 milionu výrazně nadprůměrný. Náklady na výrobu českého hraného filmu se podle ní v posledních letech pohybují kolem 30 milionů korun. Jiří Menzel se pyšní tím, že ani navzdory těsným časovým dispozicím - první klapka padla 9. března letošního roku, premiéra je 18. prosince - rozpočet Krále nepřekročil.

K tvorbě celovečerního filmu se tímto snímkem Menzel vrátil po dlouhých 12ti letech, kdy se věnoval práci v divadlech. Jak se změnily poměry u filmu během té doby?

"Je to všechno jinak, je to jako když si z trabanta přesednete do mercedesu. Musíte dávat pozor, jak šlapete na pedál. Já jsem v tom trabantu byl šťastnej. Je to prostě jiný výkon!"

komentuje režisér. Podle něj je Hrabal v Anglickém králi erotičtější než v jiných prózách a víc než jinde zde vnímá křehký vztah mezi Čechy a Němci. Film je podle Menzela jiný než jeho předchozí hrabalovské filmy a odpovídá rozmanitosti předlohy.