Dívky mají lepší známky než chlapci, testy ale píšou hůř

Začala generálka celoplošného testování v 5. a v 9. třídách. Cílem je zastavit propad znalostí žáků. Podle mezinárodních studií se totiž malí Češi zhoršili nejvíc ze všech států. Svoji analýzu představila i společnost Scio, která srovnávala výsledky žáků středních škol v letech 2005 až 2011. A zjistila překvapivou věc. Dívky mají lepší známky než chlapci, testy ale píšou hůř.

Ladislav Němec
Základní školy mohou celoplošné testy pořádat do 8. června, a to z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Podle České školní inspekce jsou úkoly nastaveny na ověření minimální požadované úrovně a měl by je zvládnout i čtyřkař. Děti se navíc okamžitě dozví, jak dopadli. Úkoly dělají na počítači a jsou automaticky vyhodnocovány. Výsledky mají posloužit právě jim, škole i rodičům. Náměstek ministra školství Ladislav Němec vyvrací obavy, že na základě testů budou vznikat žebříčky škol:

"Logicky vzato, není možné hodnotit školu, jestli je dobrá nebo špatná, jen na základě nějakých tří testů. Škola má samozřejmě i jiná kritéria pro svoji vlastní práci a také má jiný vstupní potenciál těch žáků, takže není možné hodnotit školu na základě výsledků testů."

Letos si srovnávací testy vyzkouší zhruba 170 tisíc dětí z 2700 základních škol a nižších gymnázií. Matematiku psal například páťák Jeroným Pešta ze základní školy v Kolíně:

"Já to měl zhruba za 27 minut a zdálo se mi to celkem jednoduché. Byly tam úlohy na obvod a obsah a taky na krát a zlomky."

Cílem generálky je ověřit rizika elektronického testování, která mohou nastat při ostrém startu v roce 2014. A pravdou je, že určité problémy testování provázely. Například na Základní škole T.G. Masaryka v Jihlavě se ke zkouškám vůbec nedostali. Neměli totiž potřebná hesla.

"Po stažení zazipovaných souborů, nešel soubor rozbalit, hlásí, že je poškozený, takže z toho důvodu jsme nemohli začít dneska testovat,"

uvedl ředitel Petr Mouryc. Česká školní inspekce potvrdila, že krátce po začátku testů došlo k přetížení systému. Navíc v této kritické chvíli přestalo fungovat call centrum, řekl náměstek ústřední České školní inspekce Libor Vacek:

"V budově, kde sídlí, došlo k drobnému požáru, byl vyhlášen poplach a celá budova musela být asi na hodinu evakuována."

Řada odborníků testy kritizuje, někteří rodiče nesouhlasí, aby se jejich děti do testů zapojily. Tříletý projekt vyjde na 300 miliónů korun. Peníze jsou z Evropské unie. Kromě testů je součástí projektu i tvorba nové metody pro hodnocení vzdělávání.

Svoji analýzu představila i společnost Scio. Srovnávala výsledky žáků středních škol v letech 2005 až 2011 na 665 školách. Mimo jiné zjistila, že dívky mají lepší známky než chlapci, testy ale píšou hůř. Jak uvedl mluvčí firmy Bohumil Kartous, školní známka neobsahuje jen znalosti daného předmětu:

"Obsahuje daleko více věcí, třeba to, jakým způsobem žák přistupuje ke studiu na střední škole, jaký má vztah s učitelem a další faktory. To otevírá otázku, do jaké míry stavět pouze na známce, jestli dítě něco umí nebo neumí, protože se ukazuje, že to neodráží pouze úroveň vzdělání v daném předmětu."

Za lepší hodnocení dívek může jejich píle, myslí si ředitelka pražského gymnázia Jitka Kendíková:

"Na běžných základních školách to tak zpravidla bývá, že jsou děvčata na tom lépe právě proto, že to dohánějí pílí. Ale co se týče gymnázií, tak tam jsou děti nějakým způsobem nadané nebo talentované. Tam už to podle mě není o pohlaví a ti chlapci často mají nadání přirozenější než dívky."

Scio testovalo studenty různých typů škol v češtině, matematice, angličtině, němčině a takzvaných obecných studijních předpokladech. Analýza také ukázala, že nejpřísněji je známkovaná matematika. Roli ve výsledcích studentů hraje kromě typu školy také vzdělání rodičů a velikost obce. Vysokoškoláci posílají své děti přednostně na gymnázia a naopak rodiče s nižším vzděláním své děti ke studiu motivují méně. Pokud se ale jednou podaří žákovi tuto sociální past překonat a je přijat na kvalitní školu, jeho šance tam uspět je téměř stejná jako u jeho lépe zajištěných spolužáků. Lepších výsledků dosahují také děti z větších měst.