Divnopis: Spy

0:00
/
0:00

Na jižním okraji Nového Města nad Metují, a to je asi jen pět kilometrů severně od Dobrušky, leží obec Spy.

V angličtině ten název vesnice Spy znamená „špion“, „zkoumat“, „provádět špionáž“. Konečně ta pravá vesnice pro naše divnopisné vyšetřování. První, koho tajně vyslýcháme, je Monika Kardošová: „Proč by tak mohly se jmenovat? No tak to vůbec nevím. Kdyby tam bylo měkký i, tak to by člověku došlo, že je, ale proč jsou tvrdý, tak to nevím.“

- Nemáte tady tvrdý spaní?

„No my ne, určitě ne, (smích), jako v těchhle vedrech ho nemá nikdo, že jo.“

Další svědky názvu Spy nacházíme až za půl hodiny. Ivan Bednář se s rodinou vyhřívá v zapadajícím sluníčku. „Spát, odpočívat,“říká se smíchem. Náš odborný poradce na pátrání po divných názvech měst a vesnic, jazykovědec Milan Harvalík, nás ale varuje před slepou stopou: „Jméno obce Spy s ypsilonem na konci nemá se spaním a se spánkem vůbec nic společného.“

Dokonce ani s tvrdým, ujišťuje vědec: „Jedině snad, že lidé, kteří v těch Spech bydleli, si mohli ten tvrdý spánek dovolit, a to proto, co původně to jméno Spy znamenalo.“

„Tady byly nějaký náspy kdysi, asi tak od toho je to Spy,“ dozvídáme se nakonec od paní Emilie Ducháčové. A Milan Harvalík šibalsky mrká - Kdysi se náspům říkalo spy:„Kdyby to byla obec, která byla chráněna nějakými takovými spy, tj. valy, kupami, no tak potom ti lidé tam mohli klidně spát bez starosti, protože jim pravděpodobně od nepřátel nehrozilo nebezpečí, protože ti nepřátelé by se tam přes ty spy nedostali.“

Spy jsou tedy ves, kde lidé nasypali nějaké náspy. Pro pana Bednáře to znamená, že už nebude muset na svou ves upozorňovat tím, že její jméno se shoduje s názvem bulvárního plátku. Veřejně tady své prádlo nepropírají: „Tady to je klidnější, než v tom časopisu, určitě.“


Divnopis si lze koupit také jako knihu. S bohatým obrazovým doprovodem vyšla ve vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis, které má katalog na internetové adrese www.radioservis-as.cz.