Do Asie směřuje česká pomoc

Srí Lanka, foto: ČTK

Pomocí českým občanům v asijských oblastech, které o víkendu postihlo ničivé zemětřesení, se v pondělí dopoledne na Úřadu vlády zabýval krizový štáb. Jednalo se samozřejmě i o pomoci postiženým zemím. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Srí Lanka,  foto: ČTK
Podle ministerstva zahraničí by se v postižené oblasti mělo nacházet asi tisíc českých občanů. To číslo ale nelze ničím doložit. Přesné údaje mají jen cestovní kanceláře. Na ministerstvo zahraničí se zatím obrátilo skoro 300 lidí, kteří neměli zprávy o svých blízkých. Podle náměstka ministra zahraničí Pavla Svobody je ale tento seznam stále tenčí.

Pavel Svoboda,  foto: Autor
"Žádnou potvrzenou českou oběť nemáme. Máme informace o tom, že několik občanů může být zraněno. Opět je to ale neověřená informace."

A co by chtěl Pavel Svoboda prostřednictvím krátkovlnného vysílání Radia Praha vzkázat našim občanům v postižené oblasti?

"Vzkázal bych jim zejména to, aby se snažili vstoupit do kontaktu buď s našimi úředníky nebo s příbuznými, aby byla co největší informovanost o tom, kdo se v dané oblasti vůbec vyskytuje a v jakém je stavu."

Pokud ovšem nemají možnost nějakého spojení, co mohou alespoň čekat od ministerstva zahraničí?

"Ministerstvo zahraničí vysílá do postižených oblastí konzulární pracovníky. Měli by tam dorazit v nejbližších hodinách. Tito pracovníci budou aktivně vyhledávat české občany a získávat o nich informace."

Indie,  foto: ČTK
Odletět má do Kolomba na Srí Lance také zvláštní pověřenec ministerstva zahraničí. Jeho úkol objasnil po zasedání krizového štábu ředitel sekce premiéra Miroslav Kostelka.

"Dostat se pokud možno jakýmkoliv způsobem na Maledivy, protože odtamtud jsou zatím informace velmi kusé."

Kostelka také potvrdil, že pokud nebudou ČSA s to zabezpečit případný urychlený návrat některých českých občanů do vlasti, pomůže armáda.

Miroslav Kostelka,  foto: Autor
"Jsou připravena speciální letadla České armády, aby v případě potřeby převezla naše turisty zpět do České republiky. Těm občanům bude poskytnuta lékařská péče a psychologická pomoc."

Česká republika je také připravena na humanitární pomoc postiženým zemím. Praha chce na ni vyčlenit deset miliónů korun. V postižené oblasti nyní chybí především pitná voda. Tu už tedy podle Kostelky poveze pravidelná pondělní linka ČSA do Kolomba.

"Má volnou kapacitu k tomu, aby byla přepravena určitá zásoba balené pitné vody. Jde o první pomoc do této oblasti, protože zdroje pitné vody jsou tam znečištěny. Další humanitární pomoc bude následovat ať už ve formě materiální či finanční. V podstatě jde zhruba o deset miliónů korun."

A náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda doplňuje.

"Česká republika je členským státem Evropské unie a unie podle současných informací rozhodla poskytnout postiženým oblastem tři milióny eur. Těch deset miliónů korun je ještě naše bilaterální pomoc navíc."