Do stávky se zapojily statisíce lidí

Foto: ČTK

Uspořádat největší protest od roku 1990 – taková byla ambice Českomoravské konfederace odborových svazů při plánování úterní hodinové výstražné stávky.

Foto: ČTK
I když počty těch, kteří se do stávky zapojili nebo ji nějakou formou podpořili, se budou v následujících hodinách ještě dále upřesňovat, největší odborová centrála v zemi může hovořit o velkém úspěchu už proto, že stávka zasáhla více odvětví najednou. Zejména že se citelně dotkla jednoho z nejviditelnějších míst, kterým je doprava. Přestože například Odborové sdružení železničářů od zastavení dopravy ustoupilo, Federace strojvůdců se nespokojila s příslibem ministra práce Petra Nečase, že se sice prodlouží doba odchodu do penze, ale umožní železničářům odejít do důchodu až o pět let dříve. Nestačí nám sliby a návrhy, chceme konkrétní kroky, prohlásil mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček a zdůraznil, že asi 6000 členů federace je schopno zcela zastavit provoz drah.

Foto: ČTK
To se podařilo jen zčásti, povedlo se totiž zajistit provoz většiny mezinárodních spojů, uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, který ještě před začátkem stávky kritizoval strojvedoucí, že si berou cestující jako rukojmí. "My s tím nesouhlasíme už proto, že budou vysoké škody. Je objednaná náhradní autobusová doprava, musíme kompletně změnit oběhy lokomotiv a vozů a ty škody se budou pohybovat v řádech milionů. V tento okamžik ale už můžeme říct, že proti původnímu plánu bude jezdit mnohem větší množství vlaků, než jsme předpokládali. Podařilo se nám sehnat nestávkující strojvedoucí pro vlaky Pendolino mezi Prahou a Ostravou a celá řada dalších vlaků EuroCity také pojede, protože zdaleka ne všichni budou stávkovat."

Foto: ČTK
Stávkující zemědělci zastavili na půl hodiny automobilový provoz na pražské magistrále. V metropoli se k protestu připojilo také několik tramvají a nejméně přes dvě desítky autobusů, aniž by však blokovaly dopravu. Jen postupně se budou upřesňovat další údaje z regionů, ať už jde o stávkující firmy nebo o dopravu, jejíž plynulost a bezpečnost dělala velkou hlavu policii. Ta například jen v samotné Praze už od úterního rána zaznamenávala silnější provoz a oproti normálu lehce vzrostl i počet nehod. Podle očekávání vyrazilo do práce více lidí vlastním autem, řekl už před vypuknutím stávkou šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula. "Byl zesílený výkon služby o 60 procent. Nasadili jsme hlavně motorky, které se můžou pohybovat v provozu. Samozřejmě nadstandardně jsme obsadili důležité křižovatky, které v běžný den nejsou obsazovány. A k dispozici bude i vrtulník, který nám bude monitorovat situaci na území hlavního města Prahy a pomocí operačního střediska budeme sledovat situaci."

V různé míře a různými formami zasáhl úterní protest proti vládním reformám zdravotnická zařízení. Vláda ale pokládá aktivizaci odborových svazů za součást předvolební kampaně ČSSD. Své vládní kolegy z ODS v tomto názoru podpořil také místopředseda vlády a lídr Strany zelených Martin Bursík. "Vidíme tady až příliš velikou blízkost té argumentace mezi sociální demokracií a odbory a myslím si, že odbory by měly být autonomní. Měly by být schopny podrobovat naše kroky vlastním analýzám a stát o to, aby byly partnery vlády, nikoli aby to působilo tak, že jsou a priori v opozici a mají nějakou politickou ambici, což předpokládám, že odbory nemají."