Emmerová trvá na zdravotnictví veřejné služby

Milada Emmerová, foto: ČTK

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová předloží do konce roku vládě návrh koncepce péče o zdraví v letech 2004 až 2009. Do textu, s nímž u odborné veřejnosti příliš nepochodila, chce zapracovat připomínky občanů i odborníků. Ovšem pouze ty, které budou v souladu s jejím pojetím zdravotnictví - to chápe jako veřejnou službu, nikoli jako prostor pro trh. Podrobněji Vilém Faltýnek.

Milada Emmerová,  foto: ČTK
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová bez ohledu na kritiku znovu jednoznačně deklarovala svoji vizi budoucnosti rezortu. Podle ní pro její naplnění třeba, aby se ve věci také ustálil veřejný koncensus: "Jestliže se nevyhraní názor "zdravotnictví je veřejná služba" nebo "zdravotnictví je trh", tak je zbytečné rozpracovávat koncepci pro tuto vládu, protože já prostě trh nechci a proto nebudu takový návrh předkládat."

Oba zásadně protikladné spřístupy lze podle ní skloubit dohromady. Tvrdí, že do jisté míry už spojeny jsou ve formě příplatků na léky a péči. "Já nechci zdravotnictví zadarmo, to ani není pravda, protože existuje pojištění, z něhož je financováno a existují platby ze státního rozpočtu. Tohle nechci preferovat." Emmerová rovněž připustila, ze ve zdravotnictví dochází k plýtvání prostředky: "Znovu říkám: Já chci určitou posloupnost kroků, nejdřív udělat pořádek a jestliže ani potom nebude dost peněz, tak budu uvažovat o dalších zdrojích," říká Emmerová.

Významnou možnost úspor vidí v zavedení zdravotních knížek, které by daly přehled o všech užívaných lécích u jednoho pacienta, nebo v zavedení zdravotně-sociálních lůžek, dosud nejsou v zákoně definována a péči platí stát. Nově by šly peníze i ze sociálního systému, platil by také pacient. Předností její koncepce podle Emmerové je to, že v centru zájmu je pacient, to oceňují i obě pacientské organizace.

Milada Emmerová,  foto: ČTK
Návrh pro Emmerovou vypracoval Institut zdravotní politiky a ekonomiky. Tripartita 9. prosince doporučila ministryni, aby materiál zásadně přepracovala. Vážné výhrady k návrhu němu mají také komory zubařů a lékárníků. Jedním ze sporných bodů je například samotný pojem veřejné služby. Pro Radio Praha ho odmítl prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Náměstka pro legislativu Radovana Suchánka se ptám, zda má pojem oporu v zákonech.

"Zatím v platném právu tento pojem vymezen není, ale uvažujeme o jeho vymezení v nově připravovaném zákoně o zdravotnických zařízeních."

A není předčasné stavět novou koncepci na pojmu, který dosud není právně zakotven?

"V platných zákonech dosud sice užíván není, ale samozřejmě vyplývá implicite (mlčky) z vyšších právních norem, z ustanovení Listiny (základních práv a svobod) a vyplývá i z mezinárodních smluv."

Jak byste ho tedy vymezil?

"Veřejnou službou budeme rozumět poskytování zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění nebo ze státního ropzpočtu, případně rozpočtů územních samosprávních celků. Čili zdravotní péče, na niž mají občané právo z hlediska Listiny, aby byla poskytována bezplatně, na základě veřejného pojištění, za podmínek stanovených zákonem."