Export českého piva roste, Češi zůstávají největšími pijáky

12-01-2004

Export českého piva roste, Češi zůstávají největšími pijáky Češi zůstávají i nadále nekorunovanými králi piva. Ani v loňském roce se je nepodařilo připravit o prvenství ve spotřebě piva na hlavu. Naopak, svou pozici si upevnili a každý vypil za rok 162 litrů. Na oněch 324 půllitrů za rok nedosáhnou ani dotahující Irové, kteří se snaží přiblížit třem stům půllitrům za rok. Tyto údaje jsou významné i z ekonomického hlediska, pivovarnictví je patří i k významným exportním odvětvím. Jaký byl loňský rok z pohledu českého pivovarnictví? Více předseda Českého svazu pivovarů a sladoven, Jan Veselý.

"Celková výroba piva se až do července držela na úrovni roku 2002, potom přišel lehký nárůst. Údaje od pivovarů zatím přicházejí, ale je zřejmé, že výroba vzrostla o 2 % (na 18,5 mil hektolitrů) a že export by měl poprvé dosáhnout 2 mil hektolitrů. Domníváme se, že tuzemská spotřeba bude i letos konstantní, bude se pohybovat na 160 l na osobu a rok. Export zřejmě poroste, to je velký úspěch. Export se totiž ve světovém měřítku pohybuje kolem 4%. V roce 2002 se vyvezlo 11% vyrobeného českého piva a toto množství asi ještě stoupne."

Dá se očekávat, že vstup ČR do EU by mohl znamenat další impuls pro export českého piva?

"Určitě. Nejde ani o těch 15 zemí unie, ale především o některé z nových členů. Například v Maďarsku a zejména v Polsku je dnes dovoz piva zatížen velkou daní a to samozřejmě odpadne a otevře se zde pro nás exportní prostor. Navíc díky specifickému vývoji jsou výrobní náklady u nás, možná s výjimkou Slovenska, nejnižší v Evropě."

12-01-2004