Expremiér Zeman kritizoval svou bývalou stranu

Miloš Zeman

Stát by měl podle bývalého premiéra Miloše Zemana čelit finanční krizi podněcováním investiční poptávky. Někdejší předseda sociální demokracie je pro přijetí lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii a proti ratifikaci dokumentů o vzniku amerického radaru protiraketového systému v České republice. K těmto, ale i k dalším otázkám se vyslovil v nedělním pořadu televize Prima.

Někdejší předseda vlády Miloš Zeman slovy o zbabělosti kritizoval postup své bývalé strany, která v parlamentu zablokovala schválení mandátu českých vojáků v zahraničních misích pro příští rok:

"Tím, že bojujeme proti teroristům za našimi hranicemi, snižujeme riziko, že nás teroristé napadnou na území České republiky. No a druhý argument je velmi jednoduchý - máme profesionální armádu, a co ta má dělat tady? Sedět na zadku, vyorávat brambory nebo co? Chceme-li od našich spojenců podporu až přijde naše těžká chvíle, tak nemůžeme těmto spojencům odmítat naši vlastní podporu v jejich těžké chvíli v Afghánistánu."

Současný šéf ČSSD Jiří Paroubek v reakci konstatoval, že respektuje Zemanovo právo mýlit se. Podle něj měla vláda oddělit hlasování o misi do Afghánistánu od ostatních misí, protože s těmi ČSSD problém nemá. Na adresu Miloše Zemana pak řekl, že se svým prohlášením už poněkolikáté angažuje na straně koaličního kabinetu Mirka Topolánka.

Miloš Zeman se také vyjádřil k neutěšeným politickým poměrům v Česku. Za nepřirozenou považuje situaci, kdy má vládní strana v Poslanecké sněmovně pouhých šest poslanců, ale zároveň čtyři ministry. Politikům doporučil změnit volební systém. Podle něj by se měly příští volby do Poslanecké sněmovny konat v řádném termínu, ale s použitím většinového volebního systému. Zbývajícího roku a půl by měly strany podle Miloše Zemana využít k dohodě na novém způsobu voleb:

"Změna volebního systému by měla objektivně vést k tomu, že stejně tak, jako v Americe, v Británii, ale koneckonců i v západní Evropě, kde je to formou bloků politických stran, zde bude silná levice a silná pravice. A takové ty minoritní strany postupně vymizí z naši politické scény i tím, že některé aspekty jejich programu si ty velké strany osvojí."

Miloš Zeman také nastínil změny, které by měl nový volební systém obsahovat: Snížení procenta preferenčních hlasů, což by umožnilo voličům vybrat si z kandidátek politických stran osobnosti, kterým důvěřují, voliči by měli mít v krajských i parlamentních volbách také možnost vybírat osobnosti z kandidátek více stran, což nyní není možné. Zvětšil by také počet volebních krajů a tím voličům umožnil vybírat z menšího počtu jim více známých kandidátů.

Miloš Zeman rovněž prezentoval svou představu toho, jak by mělo Česko čelit světové finanční krizi. Stát by měl podle něj podněcovat investiční poptávku. Formou veřejných zakázek pro tuzemské firmy by měl investovat například do výstavby infrastruktury, ekologických staveb nebo ochrany památek. Investice by měly být zadávány formou výběrových řízení a spolufinancovány z prostředků Evropské unie.