Fišer: Bránit uměřenému pití alkoholu je nesmysl

To, že střídmá konzumace alkoholu, zejména piva a vína, zdravému jedinci neškodí, ale naopak prospívá, se ví už delší dobu. Potvrdila to i nedávno zveřejněná rozsáhlá studie British Medical Association. K tématu se minulý týden vyjádřil i profesor Bohumil Fišer, světově uznávaný fyziolog a kardiolog z Masarykovy univerzity v Brně. Profesor Fišer je dnes rovněž členem vědecké rady pro zdraví a alkohol při Evropské komisi, která má dávat doporučení pro Evropskou unii. Více už v příspěvku Zdeňka Vališe.

Bohumil Fišer,  foto: autor
Střídmým pitím se u lidí, kteří netrpí například poruchou jater, rozumí 20 až 40 gramů alkoholu denně u mužů, tedy zhruba dvě desetistupňová piva. U žen považují odborníci za zdravou denní dávku 20 gramů alkoholu. Při takové konzumaci dochází ke zvýšení koncentrace tzv. hodného, prospěšného HDL cholesterolu, což vede k poklesu krevního tlaku. Po požití piva se snižuje hladina krevního cukru, dochází ke snížení frekvence infekcí apod. Jak řekl profesor Bohumil Fišer Radiu Praha, střídmý piják alkoholu je na tom lépe než zdravý abstinent.

„Abstinenti jsou většinou abstinenty proto, že to považují za morálně, eticky správné. Já k tomu vždycky jenom říkám, že volbu životního stylu si člověk musí udělat každý sám. A proto každému řeknu: ano, taková je skutečnost. Člověk, který pije tu optimální dávku má menší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Na ně nejvíce umírají lidé v České republice. A vy si vyberte, co tedy chcete.“

Podle profesora Fišera mají samozřejmě všichni lidé nějakou tendenci ke kardiovaskulárním chorobám, ale u abstinentů je to častěji. A většinou i infarkt probíhá hůř. Výzkumy také vyvracejí názory, že dostupnost alkoholu má vliv na výši jeho spotřeby. To potvrzují i data z České republiky. Ostatně drogy nikdo také nepropaguje, ani nejsou volně dostupné a přitom jejich konzumace roste. Profesor Fišer tvrdí, že se nesmíme stát rukojmím některých úředníků či politiků, kteří hledají nová témata ke svému zviditelnění a spatřují je v boji proti jakémukoli alkoholu.

„Nesmíme pro alkohol volit stejnou strategii jako pro cigarety, protože bychom potlačili ty pozitivní účinky, které působí na velkou většinu lidí u nás i v Evropské unii, pijících přiměřeně. Myslím si, že bychom těm, kteří jsou na alkoholu závislí, už ani nic nevyřešili.“

Profesor Bohumil Fišer byl mimochodem v letech 2000 až 2002 také ministrem zdravotnictví. Pokrytectví některých politiků ho ale rozčiluje.

„Nesouhlasím s tím, aby se říkalo: My dáváme daň na alkohol proto, že tím chráníme zdraví. Toto mě vadí. Dejte si daň na alkohol, jakou chcete, jestliže stát potřebuje finance, ale nevymlouvejte se, že to děláte kvůli zdraví lidí, když to není pravda.“

Zato s bojem proti kouření profesor Fišer plně souhlasí. Zdůrazňuje, že cigarety na rozdíl od alkoholu nemají vůbec žádné pozitivní účinky, pouze negativní.