Gross připravuje společenskou smlouvu o vládnutí do voleb

Premiér Stanislav Gross, foto: Zdeněk Vališ

Premiér Stanislav Gross přichází s myšlenkou "společenské smlouvy". Měl by to být dokument stanovující osm základních úkolů, které vláda přednostně dokončí do konce volebního období. Současně by smlouva měla dát prostor k vyjádření občanům. Opozice i političtí komentátoři však smlouvu označují za trik, jak odvrátit pozornost od Grossových problémů a krize vlády. Podrobněji se této otázce věnoval Vilém Faltýnek.

Premiér Stanislav Gross,  foto: Zdeněk Vališ
Stanislav Gross v diskusním pořadu České televize v neděli uvedl, že společenskou smlouvu představí v plném rozsahu v dubnu, po velikonočním sjezdu své strany. Naznačil pouze, že tato smlouva na rozdíl od programového prohlášení vlády zužuje priority, na které se ministři mají soustředit v 15 měsících zbývajících do řádných voleb. "Novost" dokumentu spočívá podle něj také v tom, že do jeho přípravy chce zapojit občany:

"Ta novost by měla spočívat ve dvou věcech: zaprvé zúžit v tuto chvíli politické priority vlády na několik klíčových oblastí, já jich vidím zhruba osm, které se musíme snažit dotáhnout v tomto volebním období do konce a já bych také chtěl, aby lidé měli možnost se podílet na formování toho jakéhosi nového horizontu pro Českou republiku."

Za priority Gross označil návrh důchodové reformy, přípravy na přistoupení k euru, zdravotnictví, přijetí euroústavy, boj s nezaměstnaností, transparentnější prostředí, spravedlivější sociální systém a národohospodářskou strategii. Podle ODS je to jen další trik, jak odvrátit pozornost od Grossových problémů a krize vlády. Krátce to shrnula Miroslava Němcová z ODS:

"Mně to zavání pouze snahou o mediální trik, jak ohloupit lidi."

Negativně se ke Grossovu návrhu staví i komentátoři, například Petruška Šustrová z Lidových novin. Také ona považuje tento krok za pokus odpoutat pozornost veřejnosti od aféry s bytem a s podnikáním Grossovy manželky.

"Takové společenské smlouvy jsou v moderní době běžné spíš před volbami, tzn. strana která kandiduje, dává najevo svým případným voličů, že chce začít nějakým novým způsobem. Aby se k takovému kroku uchylovala vláda na sklonku svého období a navíc vláda ekonomicky tak úspěšná, která k tomu nemá důvod, to myslím docela dobře prozrazuje, proč vlastně Stanislav Gross s tímhle bizarním označením vystoupil."

Za velkou slabinu Šustrová považuje i Grosův návrh na participaci veřejnosti:

"Dokud premiér neřekne, jakým způsobem se má veřejnost na té nové smlouvě podílet, tak je to celé nesmysl a veřejnost se podle mého na ní nemůže podílet jinak než volebními hlasy, kterými dá najevbo, jestli na ni přistupuje nebo ne. Takže v tuto dobu je to úplně absurdní. Premiér prostě chce obrátit pozornost na to, že jeho vláda něco dělá, chce vysvětlit, co dělá, a já myslím, že opravdu jde pouze o to zamazat ten špatný dojem, který v posledních týdnech udělal."

Lidovci ani unionisté zatím s premiérem o společenské smlouvě nejednali.