Historickým městem roku 2004 jsou Františkovy Lázně

Františkovy Lázně (kolonáda na archivním snímku ze srpna 1999), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Historickým městem roku 2004 se staly západočeské Františkovy Lázně. Toto prestižní ocenění získaly za citlivou obnovu klasicistních lázeňských památek a parků. Na slavnostním předání ve Španělském sále Pražského hradu byla tuto středu i Milena Štráfeldová.

Františkovy Lázně  (kolonáda na archivním snímku ze srpna 1999),  foto: ČTK
Cena Historické město roku se uděluje od roku 1995 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Udělují ji ministerstva kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jejími dosavadními držiteli jsou například Třeboň, Kroměříž, Kutná Hora nebo Litomyšl. Letos porota památkářů vybírala mezi třemi kandidáty: jihomoravskými Boskovicemi, Českou Kamenicí na Děčínsku a Františkovými Lázněmi:

"Město vzniklo v 18. století a víceméně si zachovalo ráz lázeňského místa století 19. a začátku 20. století. Měli jsme možná i štěstí, že za minulého režimu se u nás moc neinvestovalo, takže lázně zůstaly tak, jak byly v minulosti. Neruší je žádný hotel Thermal jako v Karlových Varech a podobné stavby,"

přiblížil historii Františkových Lázní jejich místostarosta Milan Klabouch. Památková rezervace tu byla vyhlášena už v roce 1991 a od té doby se městu podařilo opravit většinu lázeňských budov. Za zhruba dvě stě milionů korun byla zrekonstruována i nejvýznamnější místní památka - Společenský dům. Opraveny byly zdejší kostely, divadlo, lázeňské kolonády a pavilony i cenné sochy.

Františkovy Lázně,  foto: CzechTourism
"V letošním roce jsme usoudili, že už budovy máme celkem v pořádku, takže jsme se vrhli na regeneraci parků a lesoparků okolo Františkových Lázní,"

doplňuje starostka Libuše Chrástová. Ve městě tak chtějí obnovit typickou atmosféru lázní, do kterých jezdili například Johann Wolfgang Goethe, Johann Strauss, Božena Němcová nebo Jan Neruda. V posledních letech sem přijíždí každoročně až padesát tisíc lázeňských hostů.

Na regeneraci památkové rezervace město dosud vynaložilo zhruba 30 milionů korun, dalších pětadvacet milionů získalo ze státního rozpočtu. Státní prostředky na program regenerace se však rok od roku snižují. Ze 320 milionů v minulých letech klesl rozpočet v roce 2004 na 230 milionů a letos se mezi 48 městských památkových rezervací a více než 250 městských památkových zón rozdělí už jen 160 milionů korun. Památky a kulturní dědictví přitom patří k hlavním lákadlům cestovního ruchu. Od r. 1997 se proto ministerstvo pro místní rozvoj spolu s resortem kultury snaží dosáhnout toho, aby část z výnosů cestovního ruchu šla ze státního rozpočtu přímo na opravy památek. Až dosud tento záměr narážel u ministerstva financí, podle nového ministra pro místní rozvoj Radko Martínka by ale vláda Jiřího Paroubka mohla přinést změnu:

"Vzhledem k tomu, že cestovní ruch je koníček pana premiéra, tak si myslím, že to má naději."

V sobotu 12. května bude ve Františkových Lázních otevřena nová, už 212. lázeňská sezóna.