I když došlo k výraznému zlepšení, Češi dýchají horší vzduch, než obyvatelé Evropské unie

Praha zahalená do smogového oparu

Přestože znečištění ovzduší prachem v Česku kleslo v porovnání s rokem 1990 na devět procent a výrazně ubylo i dalších škodlivin, Češi stále dýchají horší vzduch než obyvatelé Evropské unie. A právě o kvalitě ovzduší v kandidátských zemích jednali v Praze experti Společného výzkumného centra Evropské komise.

Společné výzkumné centrum Evropské komise je vědecká instituce, která vypracovává strategii pro zlepšování kvality životního prostředí a tím i lidského zdraví. Spolu s 22 institucemi celé Evropy monitorovalo ovzduší v několika velkých městech včetně Prahy. Jak uvedla vedoucí odboru ovzduší ministerstva životního prostředí Eva Rychlíková, Praha je na tom stejně jako většina evropských metropolí. Trápí ji především znečištění z automobilové dopravy.

"Praha je naše nejznečištěnější město. Zhruba 25 procent jejího území má překročené imisní limity a je nezbytné, aby se na jejím území udělal program, který dokáže tyto koncentrace snížit a udělat ovzduší v Praze dýchatelné."

Evropská komise chce výsledky měření zveřejnit na podzim a vědci pak stanoví vývoj emisí pro daná města do roku 2010. Podle expertů může za horší vzduch v kandidátských zemích zejména spalování tuhých paliv. Elektrárny a kotelny sice splňují limity, ale je jich moc. Přesto se v Česku podařilo v posledních letech škodliviny výrazně snížit.

"Je to díky nové legislativě, která v 90. letech byla zpracována a vymáhána. Třeba oxid siřičitý, jeho celkové emise roční poklesly o 86 procent, co je ve světě nevídaná záležitost. Oxid dusíku poklesl taktéž a o řád klesl prach."

Dosud málo probádané z hlediska vlivu na zdraví lidí jsou zejména malé částice látek z dopravy, takzvané nanočástice. Vědci proto chtějí zkoumat, zda částice, které vznikají při spalování v motorech na vyšší technologické úrovni, nejsou škodlivější než emise ze starých motorů.

Jak dále uvedla Eva Rychlíková, Česká republika je v oboru ovzduší Evropské unii důstojným partnerem. Stačily jí pouze dvě přechodná období, která se týkala velkých spalovacích zdrojů.

"A to konkrétně nových, které byly povinny od 1.1. 2003 plnit emisní limity, ale které je za půl roku splnit nemohly. Je to jeden kotel v Nové huti a teplárna v Přerově."