Inspekce chce prověřovat bankovní poplatky, má však minimální pravomoci

Здание Чешского сбербанка в Праге

Bankám v Česku hrozí kontrola ze strany státu kvůli výši poplatků, které vybírají za své služby od klientů. Pod dohledem České obchodní inspekce bude totiž sestaven tým expertů, kteří porovnají výši a množství poplatků u nás a v Evropské unii. Pokud tým zjistí nedostatky, provede inspekce v bankách kontrolu. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Kontrola bankovních poplatků má být provedena kvůli rostoucímu počtu stížností ze strany klientů. Proto se nakonec v pondělí vložilo do záležitosti ministerstvo průmyslu a obchodu a jeho odnož Česká obchodní inspekce. Ministr Milan Urban se ale nechce vyjadřovat kategoricky.

"Já teď nedělám žádné závěry, že se naše banky chovají nějak nemístně. V každém případě Česká obchodní inspekce provede kontrolu, na jejímž základě pak oznámíme nějaké výsledky."

Podle některých výzkumů nechají lidé u nás v bance na poplatcích za běžné služby v průměru okolo 200 korun měsíčně. Česká národní banka už dříve spočítala, že ziskovost českých bank je zhruba dvojnásobná oproti vyzrálejším západoevropským trhům. Je to dáno samozřejmě nižšími náklady na personál a rozpouštěním starých rezerv na problémové úvěry. Dalším důvodem vysoké ziskovosti pak jsou vyšší výnosy z poplatků, zejména proto, že se v Česku platí za řadu služeb poskytovaných v zahraničí zdarma. Podle mluvčího Československé obchodní banky Petra Hejzlara je ale při srovnávání poplatků nutné zohlednit rovněž úroky, které klient dostane. Ty jsou v Česku vyšší než v zahraničí.

"To srovnání není úplně věrohodné v tom smyslu, že nesrovnává jednotný základ. Některé poznatky asi budou platit, ale nebudou platit zcela a určitě nebudou platit všechny."

A mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková dodává.

"Existují studie, které srovnávají poplatky bank v celé Evropské unii. A z těchto studií vyplývá, že rozložení poplatků v rámci unie je různé. Jsou banky, které jsou mnohem levnější než banky v České republice, na druhé straně jsou banky výrazně dražší."

S tvrzením, že je nutné při srovnávání se zahraničím brát v potaz úroky, souhlasí také analytik společnosti Wood and Company Tibor Bokor.

"V České republice dostává občan určitý, i když malý úrok na své úložky, ale to zhruba pokrývá poplatky, které musí zaplatit za vedení toho účtu. Je pravda, že nelze úplně přesně srovnávat poplatky v Evropské unii a v České republice."

Tibor Bokor ovšem uznává, že výši poplatků ovlivňuje také bankovní trh a u nás podle něj není zatím konkurence mezi bankami příliš velká.

"Tři největší banky mají zhruba 65 procent veškerých bankovních aktiv v Česku, jsou to ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna. V budoucnu neočekávám výraznější změnu v konkurenci těchto bank. Nejsou tedy v příštím roce, v příštích dvou letech důvody k tomu, aby bankovní poplatky klesaly."

Co tedy má nyní následovat? Nejprve bude nutné vypracovat analýzu současného stavu. To bude mít na starosti tým expertů, složený mimo jiné ze zástupců ministerstva financí a České národní banky. Teprve potom, jak uvádí mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová, by mohla nastoupit kontrola.

"Nedokážu samozřejmě zatím posoudit, jaký rozsah budou mít kontroly, které bude nebo nebude Česká obchodní inspekce provádět. To necháme na posouzení expertního týmu. V každém případě situace, která tady je, znamená nespokojenost spotřebitelů a měly by být nějakým způsobem řešena."

Potíž je v tom, že ani ministerstvo, ani inspekce nemají příliš velké pravomoci, aby do systému bankovních poplatků zasahovaly.

"Pokud jde o současné pravomoci České obchodní inspekce v oblasti bankovnictví, jsou její možnosti kontroly omezeny zákonem pouze na poskytování některých podmínek spotřebitelského úvěru."