Irský politolog, slovenského původu Štefan Aurer o referendu v Irsku

Jaká je v Irsku nálada před blížícím se referendem a jaký výsledek lze očekávat? To ví Štefan Auer, slovenský politolog žijící v Irsku. Do Dublinu telefonoval kolega Mikuláš Kroupa.

"Atmosféra je dost napjatá. Zdá se, že se celá země je rozdělená na ty, kteří jsou pro ratifikování smlouvy, a na ty, kteří jsou proti jejímu přijetí. Probíhají velmi živé diskuse ve všech médiích."

Prognózy, které máme k dispozici naznačují, že by se tentokrát mohli Irové vyslovit pro smlouvu z Nice. Jaký je Váš předpoklad?

"Já doufám že ano, ale minulé prognózy také předpovídaly pozitivní výsledek a nakonec to dopadlo jinak. Je to velmi těžké odhadnout, protože je stále jedna čtvrtina voličů nerozhodnutých. A další problém je v tom, že lidé na otázky jak budou volit, neodpovídají upřímně. Asi se v tom promítá i klasická irská povaha. Lidé chtějí vždy vyhovět, takže mnohdy odpovídají tak, jak tázající očekává."

Jak vypadá vládní kampaň podporující smlouvu z Nice?

"Zásadní rozdíl je v tom, co se tu dělo před rokem a co se tu děje dnes. Vláda se snaží mnohem intenzivněji přesvědčit lidi o důležitosti tohoto referenda. Já se ale bojím, že se to může obrátit proti referendu. Protože Irská vláda teď není příliš populární. Paradoxní je, že se často používají stejné argumenty pro i proti ratifikaci. Další ironií celé kampaně je, že obě strany jsou pro rozšíření Evropské unie. Bohužel si lidé často neuvědomují, že odmítnutím smlouvy z Nice se rozšíření významně zkomplikuje a oddálí. V celém městě je spousta plakátů vyjadřující stanovisko pro i proti ratifikaci smlouvy z Nice."

Vy osobně jste pro rozšíření Evropské unie na Východ?

"Myslím si, že rozšíření Evropské unie je její historický úkol. Všichni víme, proč byla Evropa rozdělena na Západní a Východní. Pochopitelně kvůli komunismu. Dnes po pádu komunismu bych čekal, že toto rozdělení se skončí rychleji, než se v tuto chvíli děje."