Jak bude vypadat česká účast na EXPO 2010?

29-05-2008

Brusel, Montreal, Ósaka...to jsou místa konání světových výstav, kde tehdejší Československo slavilo velký úspěch. Jestli zaznamená Česká republika podobný ohlas také na EXPO 2010 v čínské Šanghaji, je zatím otázkou. Výstava je bude konat od května do konce října 2010. Některé detaily české účasti jsou známy už dnes.

Na svém výjezdním zasedání v Teplicích schválila vláda pojetí koncepce české účasti na EXPO 2010. Náklady by měly činit 532 milionů korun a cílem by měla být prezentace republiky jako moderní, vyspělé a prosperující země, která je zajímavou turistickou destinací i investičním prostorem. Hlavním tématem výstavy je Lepší město - lepší život. Co je tématem Česka, sdělil generální komisař účasti České republiky Pavel Antonín Stehlík.

"My jsme si vybrali téma plody civilizace. Vybrali jsme si je proto, že za prvé vidíme spojení mezi civilizací a městy. Za druhé proto, že si myslíme, že Česká republika chrání a generuje plody civilizace na svém území a že je schopná je tam představit. A také, že to otevírá velký prostor pro kreativní týmy, po kterých chceme, aby navrhli pavilon na expozici, aby to téma uchopili. My jsme jim chtěli dát široký prostor k tomu, jak Českou republiku představit."

Oproti minulým výstavám je v koncepci EXPO 2010 několik novinek.

"Za prvé je to ekonomická a kulturní propagace místo té umělecko-kulturní. Za druhé orientace na moderní současnost ne na historii. Za třetí chceme věnovat významnou část pavilonu ekonomické propagaci České republiky a marketingu České republiky. To, že máme větší pavilon nám umožňuje, abychom tam udělali meeting room. Ten hodně zajímá podnikatelské subjekty, které zajímá Čína jako teritorium. My jim tam chceme dát prostor, aby se tam mohli setkat s obchodními partnery."

Mezi další novinky patří například spolufinancování komerčních aktivit podnikatelskými subjekty, nové složení doprovodných programů nebo třeba soutež pro mladé, kteří se mohou zamyslet, co by jejich město a život v něm udělalo lepší. Jedním z doprovodných programů je projekt Perly České republiky. Perly by měly být to nejlepší, co v České republice je nebo v ní bylo vytvořeno. Tipy na ně mohou na speciální e-mailovou adresu posílat sami občané. V soutěži na to, jak bude vypadat vizuální identita české účasti, zvítězilo Studio Najbrt, vybrané logo tvořené názvem EXPO 2010 je dílem Petra Štěpána.

Česká republika získala pavilon v rušné části výstaviště a podle Pavla Antonína Stehlíka, jde o velmi atraktivní místo. Našimi sousedy budou například Irové, Slováci nebo Portugalci.

"My máme pavilon 2000 metrů čtverečních, je to kostra, kterou vybudovali organizátoři. My máme právo ji opláštit způsobem, jakým uznáme za vhodné, máme právo si do ní udělat nějakou vestavbu a umístíme si do ní vlastní expozici. Tohle bude předmětem soutěže."

Denně podle očekávání projde českým pavilonem až 30 tisíc návštěvníků. Architekt Miroslav Řepa jeden z autorů úspěšného pavilonu na světové výstavě v Montrealu spolupracuje i na přípravách na EXPO 2010.

"Mé největší přání je, aby se o Šanghaji tak dlouho hovořilo a v takových superlativech, jako se dnes ve vzpomínkách hovoří o světové výstavě v Bruselu."

29-05-2008