Jak spolu souvisí 1. máj, Mácha a Petřín?

01-05-2006

Když se řekne 1. máj, většině lidí se vybaví vrch Petřín a socha básníka Karla Hynka Máchy, autora známé básně Máj. Jakou má ale vrch Petřín spojitost s 1. májem a proč je zrovna tady básníkova socha, to jsou otázky na které se pokusí najít odpovědi Zdeňka Kuchyňová.

Socha Karla Hynka Máchy na PetřiněSocha Karla Hynka Máchy na Petřině Ať jsem pátrala, jak jsem pátrala, o vrchu Petřínu jsem objevila různé zajímavosti, o Karlu Hynku Máchovi také, ale proč lidé chodí o prvním máji právě na Petřín a proč je na něm socha básníka, zůstalo záhadou. Jak mi potvrdila Jiřina Chrastilová z Pražské informační služby, nikdo vlastně netuší, jak tahle tradice vznikla. Petřín je jednou z nejznámějších oblastí Prahy. Z jeho vrchu pronášela už bájná kněžna Libuše slova o slavném městě. Vrch milenců, maminek, studentů i penzistů opěvoval i Karel Hynek Mácha. Ale jakou má souvislost s 1. májem?

"První demonstrace u nás na svátek práce byla v roce 1890 na Střeleckém ostrově. Odtud je to kousíček na Petřín, což souvisí už s názvem ulice Vítězná a jakousi slavobránou, kterou měla ta ulice končit na Petříně,"

říká Jiřina Chrastilová. K dalším zajímavostem tohoto místa pak patří studánka Petřínka napájená pramenem s léčivými a afrodisiakálními účinkyči petřínské bludiště s křivými zrcadly. Ale hlavně tu v květnu kvetou třešně a podle tradice se mají v tento den lidé políbit pod rozkvetlým stromem. Na Petříně je i řada soch. Už na konci 19. století tu byla umístěna socha významného mecenáše Vojty Náprska a hned druhá pak socha autora slavného Máje Karla Hynka Máchy.

"Stal se symbolem nové české literatury a samozřejmě je kolem něj celá řada různých mýtů už jenom proto, že zemřel strašně mlád, zemřel v 26 letech, to samo o sobě vždycky vyvolává řadu takových vyprávění. Mácha je svým způsobem spjat s touto oblastí, protože se v bývalém Újezdě narodil. Ten dům sice už neexistuje, ale na jeho následovníku je pamětní deska. Ale většinu svého života pak strávil na druhém vltavském břehu. Rodina byla velmi chudá a tak se velice často stěhovali. Pak je další pamětní deska na dnešním Karlově náměstí, kde ten dům už zase neexistuje, ale kde měli Máchovi rodiče krupařství a kde v takovém tmavém pokojíku, který popisuje Karel Sabina, vznikl Máj."

Mácha se velmi zajímal o historii, navštěvoval hrady a zříceniny a proto by mu podle Jiřiny Chrastilové slušel i pomník na Vyšehradě, který pro něj byl symbolem národní minulosti. Navíc jsou dochovány doklady, že Mácha na Vyšehrad velice často chodil. Jaká je však symbolika mezi Máchou a Petřínem?

"Řekla bych, že začátek je právě u Myslbekovy sochy, která se stala jakýmsi symbolem mládí a zamilovaných, což ostatně k Máchovi patří, i když bychom možná trochu pochybovali o jeho romantických láskách zejména pod dojmem jeho nedávno vydaných silně erotických zápisků v jeho denících. Ostatně i nemanželské dítě, které se mu narodilo měsíc před jeho smrtí je toho dokladem. Takže to romantické pojetí Máchy a Petřína a romantických lásek je opravdu spíše vyvoláno mistrovským ztvárněním pomníku."

Zajímavé je, že Máchova skutečná podoba není známá. Podle rozmanitých svědectví měl prostředně vysokou postavu, vousy, snědou pleť, jiskrné tmavé oči, a černé vlasy. Jeho pozdější zasmušilé, skoro mefistofelské vzezření prý bylo ještě zdůrazněno výstředním oblečením - dlouhým šedivým pláštěm s červenou podšívkou, oblíbenou červenou čepicí, vysokými jezdeckými botami s ostruhami. Tím způsoboval básník rozruch. K Máchovi postupně na Petřín přibyly další pomníky slavných mistrů. Najdeme tu Jana Nerudu, který také souvisí s Malou Stranou, pomník Ferdinanda Lauba, Vítězslava Nováka, Jaroslava Vrchlického. Postupem času tu vznikla jakási galerie významných umělců 19. a 20. století. Ale o prvním máji se chodí právě ke Karlu Hynku Máchovi. Kdy vlastně tradice vznikla?

"Tradice vznikla za minulého režimu, protože to byla jedna z takových akcí, která byla teoreticky nenapadnutelná, kde se tím pádem oficiálně mladí lidé mohli shromažďovat. Rozhodně se ta tradice udržuje, ačkoliv nikdo netuší, jak vznikla, proč vznikla a jaké to má souvislosti."

01-05-2006