Jediný koncert Andrey Bocelliho ve střední Evropě se bude konat v Praze

03-10-2003

Velkou společenskou událostí se má stát galakoncert jednoho z nejpopulárnějších světových tenoristů, Andrey Bocelliho, který se uskuteční 4. října v pražské T-Mobile Areně. Půjde o jeho jediný koncert ve střední Evropě v rámci nynějšího turné, které tenoristu zavede do západní a severní Evropy, ale i do Spojených států a Kanady. Blížší informace má Evelina Himalová.

Andrea Bocelli, foto: ČTKAndrea Bocelli, foto: ČTK Nevidomého Itala, který představí mimo jiné i svou loňskou nahrávku "Sentimento!", označovanou za Album roku, doprovodí Český národní symfonický orchestr pod taktovkou italského dirigenta Marcella Roty. Hosty koncertu budou sopranistka Maria Luigia Borsiová a houslistka Ruth Rogersová. Na otázku, jak se Českému národnímu symfonickému orchestru podařilo získat pana Bocelliho ke spolupráci, konkrétně pro jeho současné vystoupení v Praze, odpověděl generální manažer tělesa, jinak též jeho zakladatel a první trumpetista Jan Hasenöhrl.

"My jsme se k němu dostali přes jednu německou agenturu, která nás zhruba před rokem a půl pozvala k hostování. Té jsme se zalíbili a loni nám nabídla, abychom zastoupili London Symphony Orchestra na části evropského turné s panem Bocellim. No a to byl už vlastně i start příprav právě tohoto koncertu, na který se pan Bocelli těší, protože Prahu má rád."

Prahu navštívil umělec poprvé - a zatím naposledy - v roce 1999 při příležitosti předávání Cen Akademie populární hudby. Ve Veletržním paláci tehdy zazpíval píseň "Canto della Terra" a převzal šestinásobnou platinovou desku za mimořádně úspěšný prodej 182 tisíc nosičů alba "Romanza". Úspěch svých alb v České republice komentoval, že "je to zásluha velké citlivosti českého národa a jeho otevřenosti k umění". Také tentokrát - si podle Hasenöhrla - hudbymilovné publikum v dávno dopředu vyprodané pražské T-Mobil Areně přijde na nevšední zážitek. Důvodem mimořádného zájmu o nejprestižnější akci letošního roku, na níž se sejde i kulturní, ekonomická a politická elita, je přes vysoké ceny vstupenek hlavně fakt, že Bocelliho koncert bude na velmi dlouhou dobu jediný, který se u nás uskuteční. Po ukončení "Sentimento Tour" chce totiž umělec výrazně omezit koncertování a věnovat se nahrávání. Pokud jde o program, v první části Bocelli zazpívá klasické árie, například z oper.

"'Bohéma', 'Tosca', 'Gianni Schicchi', 'Othello'.., v druhé pak zaznějí italské písně, zaranžované Lorinem Maazelem."

Právě tento dirigent s ním připravoval i zmíněnou desku "Sentimento!" a byl přímo uchvácen barvou hlasu Andrey Bocelliho - doplnil v rozhovoru pro Radio Praha Jan Hasenöhrl s tím, že jemu osobně se také velice líbí.

"Když jsem se s ním setkal na pódiu, už jenom při zkouškách, tak to bylo něco ohromujícího. Svým způsobem je vyjímečný, určitě."

03-10-2003