"Již nikdy vítězný únor!"

Olbram Zoubek na pietním aktu, který se konal k 56. výročí převzetí moci v Československu komunisty, foto: ČTK

Na konci února si Česká republika připomíná 56. výročí, kdy se komunisté v Československu chopili moci. "Již nikdy vítězný únor", to je heslo, které v posledních dnech nejednou zaznělo na pietních setkáních u pomníků obětí komunistického režimu. Vypravili jsme se před Generální štáb Armády České republiky, kde se sešli především veteráni z 2. světové války, aby uctili památku spolubojovníků a důstojníků popravených tímto totalitním režimem.

Olbram Zoubek na pietním aktu,  který se konal k 56. výročí převzetí moci v Československu komunisty,  foto: ČTK
"My jsme národ nezradili. Nenechali jsme se zviklat falešnými nadějemi na lepší život, jak nám byl kázán. Zůstali jsme důstojníky, zůstali jsme čestnými občany tehdejší Československé republiky. Na to jsem já osobně a mnoho mých kamarádů hrdí."

Prohlásil generálmajor Antonín Špaček, předseda Československé obce legionářské, před asi stovkou shromážděných, především vojáků. Před padesáti šesti lety se komunisté chopili moci a nemilosrdně začali pronásledovat stovky československých důstojníků, kteří bojovali proti fašistickému Německu během 2. světové války hlavně na západní frontě. Komunistům se v padesátých letech podařila destrukce celého předúnorového velení tehdejší československé armády. Dvě třetiny vojáků, tedy přes osm tisíc lidí bylo z armády odstraněno. Na většinu čekala nejhorší a nejméně placená práce, stovky důstojníků skončily ve věznicích nebo v táborech nucených prací. Více než dvě desítky důstojníků zemřely na šibenici. Některým se podařilo před komunismem utéci do zahraničí.

"Vzpomínáme na to, co se stalo, na to co se stát vůbec nemělo. Dostal jsem se do bolševického lapáku. V roce 1945 jsem nastoupil do Sboru národní bezpečnosti, to bylo v době svobodné republiky. Ve čtyřicátém osmém udělali komunisti puč a začali zavírat lidi. Já jsem sloužil na hranicích, tak jsme prostě lidi museli převádět, protože by je všechny komunisti povraždili."

Vzpomíná plukovník ve výslužbě Václav Korec. Nejvíce tyto pamětníky trápí, že Komunistická strany Čech a Moravy má v dnešní době tak vysoké volební preference. Podle nich si lidé neuvědomují, co se před padesáti lety dělo.

"Věřím, že pokud jsou to rozumní lidé, tak musí vidět, co se dělo. Dneska by to asi ani možné nebylo."

Domnívá se například generálmajor ve výslužbě Felix Peřka, který byl komunisty v padesátých letech odsouzen na doživotí. Náčelník generálního štábu generálporučík Pavel Štefka všem důstojníkům, kteří se postavili proti komunistickému režimu, poděkoval a slíbil, že jejich odkaz zůstane jako symbol statečnosti v současné i budoucí profesionální české armádě. K památníku obětem komunistického režimu položili vojáci z Konfederace politických vězňů a Československé obce legionářské, zástupci města a armády věnce a kytice.