Kapsch a resort dopravy vyřešili svůj spor

Foto: ČTK

Ministerstvo dopravy se dohodlo s firmou Kapsch na novém dodatku ke smlouvě o mýtném. Firma tak může spustit alespoň zkrácený pilotní provoz systému a mýtné od nákladních vozidel na českých dálnicích a rychlostních silnicích se začne vybírat od plánovaného termínu, kterým je 1. leden 2007.

Karel Feix,  foto: ČTK
Firma Kapsch a ministerstvo dopravy ve čtvrtek vyřešily poslední sporný bod, kterým byla výše úhrad za případnou nefunkčnost systému. Podle dřívějších vyjádření představitelů firmy od ní ministerstvo dopravy žádalo údajně mnohem vyšší úhrady, než by byla případná škoda z neuskutečněných plateb mýtného. Spory začaly po nástupu Topolánkovy vlády a usednutí Aleše Řebíčka na židli ministra dopravy. Jeho úřad inicioval jednání o novém dodatku ke vzájemné smlouvě ve snaze narovnat nevýhodné postavení státu vůči firmě Kapsch. Takovou nevýhodnost dodatku, který za stát podepsal předešlý ministr dopravy Milan Šimonovský, firma sice vždy popírala, nicméně projevila ochotu jednat.

Situace se pak vyostřila začátkem prosince, kdy ministerstvo nepovolilo firmě spustit pilotní provoz. Důvodem bylo údajné nelegální přesunutí mýtných bran na jiné místo, chybějící protokoly nebo výsledky testů. Podle Kapsche ale ke změnám docházelo po dohodě s úřady a s vědomím ministerstva, které firma obvinila z obstrukčního jednání.

Mýtné brány jsou samozřejmě nezbytným klíčovým prvkem fungování systému, jak ho popsal šéf Kapsche pro Českou republiku Karel Feix:

Zařízení vyhodnocující informace o projíždějících automobilech,  foto: ČTK
"Funguje tak, že se projíždí mezi mýtnými body, v tom okamžiku mezi palubní jednotkou dochází ke komunikaci se systémem. Systém zkontroluje, jestli vozidlo platí to správné mýto a samozřejmě pokud vše vyhodnotí, provede vyúčtování a ten účastník dostane fakturu, kterou později zaplatí."

Podle Kapsche je systém zcela připraven a již několik měsíců tak nebo tak testován. Podle smlouvy ale měl celý měsíc před ostrým startem probíhat přesně definovaný pilotní provoz, který však 1. prosince nezačal. Firma pohrozila, že pokud nedojde k dohodě se státem, nebude v České republice nebude příští rok a půl fungovat žádný mýtný systém a ke slovu se dostanou právníci. Čtvrteční oznámení o dohodě tak musí být pro obe strany úlevou.

Kapsch ale přistoupil na vysokou sumu hrozících 14 milionů korun za každý den, kdy případně nebude systém elektronického mýtného fungovat. Částka je součtem náhrady škod za ušlé mýtné ve výši osmi milionů a nově dohodnuté šestimilionové smluvní sankce.

Zřejmě tedy již nic nebrání tomu, aby přes zkrácenou dobu pilotního provozu byl systém od 1. ledna 2007 uveden do provozu na českých dálnicích a rychlostních silnicích. Týká se nákladních vozidel s hmotností 12 a více tun, zatímco uživatelé zpoplatněných silnic v osobních autech si budou nadále kupovat dálniční kupóny.