Kateřina Neumannová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Kateřina Neumannová je mistryní světa. Česká závodnice ve čtvrtek zvítězila v běhu na deset kilometrů na světovém šampionátu v německém Oberstdorfu. Stala se tak první Češkou, která na mistrovství světa získala zlato. Více už Milena Štráfeldová:

Kateřina Neumannová,  foto: ČTK
Třikrát stříbro a jeden bronz z olympijských her, dvakrát bronzová medaile z mistrovství světa a 13 vítězství ve Světovém poháru - taková byla medailová bilance naší nejlepší běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové před začátkem letošního světového šampionátu v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu. Hned v úvodním závodě na 10 kilometrů volnou technikou si však Neumannová časem 26 minut a 27 vteřin doběhla pro své první zlato. O 1,2 vteřiny předstihla olympijskou vítězku Rusku Julii Čepalovovou. Pro českou závodnici, která tento týden oslavila své 32. narozeniny, se tak čtvrtek 17. února 2005 stal dosud nejúspěšnějším dnem její kariéry. Kateřina Neumannová měla z vítězství zaslouženou radost:

"Samozřejmě člověk nevyhrává mistrovství světa každý den. Všichni jsme to tušili, vždycky jsem o tom snila, ale vyhrát o vteřinu, k tomu musí mít člověk i trošku štěstí. Já ale doufám, že jsem si to štěstí za ty roky odpracovala, že jsem si ho prostě zasloužila. Párkrát jsem ho v tom sportovním životě neměla a teď se ke mně otočilo čelem."

Prvními gratulanty přímo v cíli závodu byli manažer Josef Jindra a švédský servisman Ulf Olsson, kterého si Neumannová prosadila ve sporech s lyžařským svazem. Kateřinin trenér Stanislav Frühauf byl v té chvíli ještě na trati, kde si na její vítězství připíjel s fanoušky z Vrchlabí. Ze své návštěvy v Jordánsku pogratuloval Kateřině Neumannové i prezident Václav Klaus. Velkou radost ze zlaté medaile měli i v lyžařském areálu v Zadově na Šumavě, kde Neumannová už řadu let pravidelně trénuje. Podle ředitele areálu Zdeňka Střelečka teklo šampaňské:

"Prostě mistr světa je mistr světa a to nenahradí žádnou medaili. Pro nás i všechny zadovské obyvatele a příznivce lyžování to bylo epochální vítězství, protože mistr světa ještě nebyl. A podle toho probíhaly i oslavy. Samozřejmě se tradičně pily rychlé špunty."

Vítězství Kateřiny Neumannové v běhu na deset kilometrů je o to cennější, že krátce před závodem prodělala zánět průdušek. Po léčbě antibiotiky nemohla plně trénovat. Zlato s Oberstdorfu pro ni znamenalo jeden z nejšťastnějších okamžiků v životě. "Je to těch několik vteřin a minut, které jsou na tom nejkrásnější a kvůli kterým to člověk dělá," řekla po závodě česká běžkyně.