Kde je smysl pro čest, poctivost a vlastenectví, ptají se čs. veteráni z 2. světové války

Setkání válečných veteránů

Bývalý českoslovenští vojáci, kteří bojovali během 2. světové války ve Francii a na Středním východě, se sešli na ministerstvu obrany. Společně nejen vzpomínali na dobu války, ale debatovali o současné mladé generaci. Mají obavu, že mladí lidé ztratili smysl pro vlastenectví a čest.

Osmdesáti osmiletý plukovník ve výslužbě Jan Uherek dorazil do Prahy, aby se setkal se spolubojovníky od Dunkquerku, až z východní Moravy.

"Do Francie jsem se dostal po strastiplné cestě přes Balkán. Byl jsem "zabásnutý" v Záhřebu za nepovolený přechod hranic."

Zúčastnil jste se obléhání Dunkquerku?

"No jistě. Já jsem dělostřelecký pozorovatel. Schovávali jsme se bedlivě. Jako pozorovatelnu jsme si vybrali stodolu. Asi dvě hodiny jsme tam leželi a pozorovali takovou malou škvírkou do deseti centimetrů na střeše. Za chvíli nás objevili a pálili. No tak jsme museli utéci."

Vzpomíná na dobu 2. sv. války Jan Uherek, kterému je nejvíce líto, že současná společnost nezná pojmy jako je poctivost a láska k vlasti.

"Poctivost vymřela. Vlastenectví nebo povinnost k vlasti také vymřela. Jen jak okrást souseda, a tak podobně. Bohužel se současnou společností nesouhlasíme. Myslím, že převážná většina těch starších lidí to tak chápe."

Podobná setkání přitahují převážně mladé historiky a studenty vojenských škol, kteří se chtějí setkat se s těmito žijícími legendami. "Jsou to hrdinové, kteří dokázali, co to je vojenská čest,"říká podpraporčík Josef Klíma, student Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově.

"S veterány jsem se setkával již dříve, neboť figuruji i v klubu vojenské historie 3. hraničářský prapor Ronov nad Dyjí. Setkal jsem se již s pěknou řadou z nich. Takže toto setkání není pro mě něčí výjimečným, ale musím říci, co osoba to tedy velikán."

Co vás na nich zajímá?

"Zajímají mě jejich činy, ale také motivace, která je k tomu dohnala."

Jaká motivace?

"Podíváte-li se kolem sebe, uvidíte skupinku velmi starých lidí, kterou spojuje něco, co my mladí lidé těžko pochopíme, protože jsme tu dobu sami nezažili. Ale oni sami vědí, co mezi nimi je. Když si představíme rok 1938 a následné období, tak tito lidé našli v sobě sílu opustit vlast, odejít do neznáma a to jenom proto, aby mohli bojovat za svojí republiku, za vlast."

Kolik československých veteránů z 2. světové války dnes ještě žije? Přesnou odpověď vám neposkytne ani Československý svaz legionářský, který podobná setkání organizuje. Celkový počet dosud žijících veteránů se odhaduje na 1500. Na úterní setkání dorazila pouze stovka těchto pamětníků. "Jejich odkaz pomalu mizí a média se o jejich příběhy málo zajímají," posteskl si na závěr setkání Vladimír Buřič, ministerský úředník pod jehož kompetenci spadá i starost o veterány.