Kinoautomat se úspěšně vrací a míří do ciziny

Alena Činčerová

V průběhu června propůjčilo pražské kino Světozor svoje prostory na více než tři týdny neobvyklému filmovému pořadu ze 60. let. Jmenuje se Kinoautomat a je to něco mezi filmem a kolektivní hrou. Živý moderátor v sále zastavuje filmovou projekci a obrací se k publiku, aby rozhodlo o dalším průběhu děje. Kinoautomat vymyslel Radůz Činčera, za obnovením stojí jeho dcera Alena Činčerová.

Alena Činčerová
Kinoautomat byl poprvé veřejnosti představen na Světové výstavě EXPO '67 v kanadském Montrealu a okamžitě vzbudil nadšení jak laické tak odborné veřejnosti. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala o čtyři roky později v kině Světozor. Po 36 letech se sem z iniciativy Aleny Činčerové kinoautomat na tři týdny vrátil.

"Moje nejsmělejší sny nebyly takhle smělé, jak to nakonec dopadlo, protože my jsme skončili tím, že bylo úplně vyprodáno."

Pro systém kinoautomatu byl natočen zatím jediný film Člověk a jeho dům. Hlavní roli v této zápletkové komedii vytvořil Miroslav Horníček, který také původně v alternaci s Eduardem Hrubešem projekce moderoval. Hrubeš zbyl z původního týmu tvůrců jediný.

"Dneska už technika umožňuje odbavovat to z počítače, čili nemusí být tolik projektorů, jako jsme měli dřív, nemusí to být všechno na filmech. Ale víte co je na té věci nejúžasnější? Že nám tam začali chodit převážně mladí lidé a já mám pocit, že ten příběh, jak je geniálně vymyšlený a jak je to postavené, že vůbec nezestárl."

Miroslav Horníček
Dnes moderují kromě Hrubeše ještě herci mladé generace Tomáš Matonoha a Josef Polášek. Současné publikum a jeho reakce se podle Hrubeše nijak od dřívějšího neliší:

"My jsme tam měli už tenkrát takové záchytné body. První byl, když sjede jedna z těch obyvatelek, stará paní, po takovém tom hasičském tobogánu a jeden hasič říká: Člověče, tuhle ženskou už jsem někde viděl! A ten druhej mu na to říká: Vždyť ona jede už potřetí. A když tam propuknou diváci ve spontánní smích, tak jsme vždycky věděli je to dobré. Zajímavé je ovšem, že dřív většinou lidi volili vpustit ženu do bytu pana Nováka. Dneska je to tak zhruba fifty-fifty, že ti lidi zkouší i variantu nevpustit."

V době multimédií by se mohl zdát princip interaktivního filmu zastaralý. Podle Činčerové to tak ale není.

Člověk a jeho dům
"Ten můj táta, který to všechno vymyslel, když jsme na konci 20. století začali uvažovat o DVD, tak on říkal: Je to fajn zachovat to, zakonzervovat, ale ten kolektivní prožitek toho hlasování v sále, kdy najednou vidím, jak mě přetlačuje ta druhá polovina a mění moje rozhodnutí, ten je neopakovatelný. To doma u počítače nemůžete zažít, protože se díváte buď sám nebo s manželkou. Ten kolektivní zážitek myslím způsobil, že to tak lidi pořád berou."

Alena Činčerová už připravuje podzimní představení Kinoautomatu v Praze. Podle dramaturga kina Světozor Iva Andrleho projevují o tento projekt zájem i mimopražští provozovatelé kin. Objevují se proto úvahy o podzimní sérii mimopražských představení. V září bude Kinoautomat nabídnut i v anglické verzi:

"Jelikož ten film kdysi běžel nejdřív anglicky a máme perfektní anglický dabing a já má práva k jeho užití, tak mým snem je dostat ten film do povědomí v zahraničí, jako je dosud Laterna Magika."

Výhledově Činčerová promýšlí také natočení nového filmu pro systém kinoautomatu. Je připravena oslovit někoho z renomovaných českých filmových tvůrců.