Krypta naklánění kutnohorské kostnice nezavinila

Odborníci po téměř dvou staletích otevřeli kryptu pod kutnohorskou kostnicí. Průzkum by měl napovědět, proč se vzácná památka postupně naklání.

Věže kostnice se naklánějí už 300 let, každoročně o půl milimetru. Nehrozí, že by k pádu došlo zítra, ale je vhodná doba začít připravovat opravu. Kostnice je totiž jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kapli ze 14. století zdobí téměř výhradně lidské kosti, které jsou pozůstatkem asi 40 tisíc obětí moru a husitských válek. Kryptu ke kostnici přistavěl po roce 1710 proslulý architekt Jan Blažej Santini. Naposledy byla otevřena v roce 1833. Objevily se spekulace, že se stavba naklání proto, že se do krypty valí zemina, kterou svou vahou vytlačuje kostnice. To však není pravda, uvedl v rozhovoru pro Radio Praha vedoucí infocentra římskokatolické farnosti Jiří Arnet.

"Krypta je ve výborném stavu. Odborníci, kteří ji prozkoumali, tak o ní hovoří tak, jako by byla postavena včera. Není vůbec vlhká, nejsou tam vidět žádné statické poruchy. Krypta tedy zcela jistě nemá vliv na statickou situaci. Je velká přibližně 8 krát 8 metrů, takže zase není tak veliká, aby měla podstatnější vliv na stavbu. Problém se statikou tkví patrně v podloží nebo má jiné příčiny, o kterých zatím nevíme."

Krypta je určitě zajímavá i pro archeology. Co se v ní objevilo?

Jiří Arnet
"Bylo evidentní, že se tam nacházejí rozpadlé rakve s ostatky lidí, na první pohled tam byly vidět zbytky oblečení jako boty, kabátec a podobně. Obuv, kterou jsem viděl na vlastní oči, tak opravdu je z 18. století, má všechny znaky. Působilo to na mě, že to je kvalitně udělaná práce, takže teorie, že tam je pohřbeno 14 kutnohorských bohatých měšťanů, se tímto spíše potvrzuje."

Před otevřením krypty se hovořilo o tom, že sonda objevila kovový předmět.

"Schránka, o které je řeč, byla objevena v roce 1996 pomocí georadaru. Ten ji objevil v části pod schody. My jsme samozřejmě nevěděli, jak je krypta veliká, ale pravděpodobnost, že bude v kryptě, byla už před tím malá. Myslím, že v rámci všech oprav a sond určitě vznikne prostor pro to, abychom mohli tu schránku také prozkoumat."

Nynější výzdoba kostnice je dílem řezbáře Františka Rinta z České Skalice, který tu vytvořil z kostí například lustr či erb Schwarzenberků. Památkáři mají obavy také o pyramidy, kde jsou kosti volně naskládány. Jedna obsahuje odhadem asi 10 tisíc kostí.

"Ty pyramidy byly vyskládané do takových rámů. Ty jsou nyní na některých místech zpuchřelé a celá pyramida se malinko naklání. Pyramidy jsou velmi dobře postavené, ale tím, že ji drží rám, který se prolomil, tak se ta stavba naklání. Lebky, které jsou dole a celé to drží, samozřejmě celou tu váhu nejsou schopny udržet, takže pomalinku dochází k borcení. Nikdy se tento problém zatím neřešil, takže to bude předmětem zkoumání. Ke slovu zřejmě přijdou antropologové, to nás všechno teprve čeká."

Jak dodal Jiří Arnet, všechny práce na opravě kostnice budou probíhat za provozu, takže její návštěvníci budou moci koukat restaurátorům přímo pod ruce.