Legendární tank se vrátil domů

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Československý tank Škoda LT vz. 35, dar americké vlády, se v pátek vrátil do České republiky. Od listopadu by měl být k vidění v expozici Vojenského historického ústavu na pražském Žižkově, kde také bude později opraven. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Foto: ČTK
Legendární tanky Škoda LT vzor 35 byly kvůli revoluční technické konstrukci hodnoceny ve své kategorii jako nejlepší na světě. Koncem třicátých let měly bránit Československo před nacistickým Německem. Tvořily páteř československých rychlých divizí. Armáda jich měla asi tři stovky. Paradoxně ale nakonec válčily za třetí říši na evropských bojištích i na východní frontě. Skoro všechny byly v průběhu války zničeny. Tank, který se nyní vrátil domů, nasadili Němci proti Američanům ještě na jaře 1945. Američané ho pak zabavili jako kořist a převezli do Spojených států. Tam se dostal nakonec do největšího muzea americké armády v Aberdeenu. A tam ho také objevil tehdejší zpravodaj Českého rozhlasu Alexander Pícha, dnešní šéfredaktor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál a pověřený ředitel této stanice. Jak Pícha přiznává, při pohledu na tank ho píchlo u srdce.

„Ten československý tank, ten krásný exemplář umu našich inženýrů tam stál v nových šedých německých barvách panzegrau a s německým křížem.“

Ředitel muzea v Aberdeenu generál William Atwater argumentoval nejprve našemu zpravodaji tím, že jde o součást americké historie, že tank byl nasazen proti Američanům a v těch barvách ho také získali. Alexander Pícha s úsměvem říká, že možná Američany pomohl zviklat jeho argument.

„Nicméně nakonec uspělo třeba i to, že jsem mu řekl, že přece ta šedá německá panzergrau není dostatečně sexy, zatímco československá kamufláž, krásná zelená, okrová, hnědá přece upoutá mezi těmi šedými německými a obyčejnými olivově zelenými americkými tanky.“

Generál Atwater v záloze posléze podporučíka v záloze Píchu postavil do pozoru. Náš zpravodaj cituje jeho slova.

„My jsme vlastně teď spojenci, takže já ti dávám příkaz. Ty musíš zajistit pro americkou armádu přesný nákres, jak ta kamufláž byla rozkreslena na tomto tanku.“

Škodovácký tank tedy posléze získal zásluhou zpravodaje Českého rozhlasu už v Aberdeenu původní československé barvy. Jenže to hlavní teprve přišlo. Alexandera Píchu napadla i myšlenka dostat tank do Česka, alespoň dočasně jako zápůjčku od amerického muzea. Ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek přiznává, že získat tank z Ameriky natrvalo do našich sbírek nikoho nenapadlo ani ve snu.

„Víme, jaký je vztah Američanů ke kulturnímu dědictví, národnímu bohatství a takovým věcem. Je v podstatně daleko hlubší než jinde ve světě.“

O tanku se ale mezi řečí zmínila ministryně obrany Vlasta Parkanová americkému protějšku Robertu Gatesovi při jednáních o umístění amerického radaru v Brdech. To bylo loni na podzim. Od té doby proběhla různá jednání mezi oběma stranami. Nakonec americká vláda rozhodla Česku tank darovat. Na celém světě jsou dnes pouze čtyři tanky tohoto typu. Ten, který má nyní Česko je ale nejzachovalejší. Má i původní motor, převodovku a další ústrojí. To je podle plukovníka Knížka velmi důležité, protože tank by měl po opravě jezdit a ukazovat se při různých přehlídkách.

„Podstatné na tom je to, že v tom tanku je skutečně téměř všechno. I věžová část je původní. Úžasné na tom je, že to existuje.“

Máme Modrého Mauritia, říká v nadsázce Aleš Knížek.