Liberecký profesor proslavil Česko

Oldřich Jirsák, foto: autor

U příležitosti oslav 90. výročí vzniku Československa předal prezident Václav Klaus na Pražském hradě Medaili za zásluhy také profesoru Oldřichu Jirsákovi, prorektorovi Technické univerzity v Liberci. Profesor Jirsák se svým týmem jako první na světě přišel na způsob průmyslové výroby nanovláken. Tuto osobnost české vědy přibližuje Zdeněk Vališ.

Oldřich Jirsák,  foto: autor
Před čtyřmi roky profesor Oldřich Jirsák oznámil, že se podařilo dokončit vývoj stroje na výrobu materiálu třetího tisíciletí nanovláken. Ta jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a nejsou vidět ani pod optickým mikroskopem. Název Nanospider záhy obletěl celý svět a vyvolal mimořádný rozruch. Dnes patří ke stovce českých unikátů, kterými se země pyšní v zahraničí.

„Nano vlákna, jako obecně nanomateriály, to zkrátka představuje nový typ hmoty. A všechny projevy té hmoty jsou jiné než materiálů známých rozměrů. Z těch všech jiných vlastností vyplývají také možnosti použití a účinky takové hmoty.“

Řekl profesor Oldřich Jirsák Radiu Praha před čtyřmi roky. Netušené možnosti nanovláken tehdy viděl třeba v medicíně. Přes póry nanovrstvy projdou molekuly kyslíku či vodíku, ale mikroby a viry už ne. Jsou příliš velké. Toho se dá využít třeba pro obvazy při léčbě rozsáhlých popálenin. Jiné možnosti nabízí regenerativní medicína, náhrada kůže, míchy, chrupavek. Dnes už je ale paleta praktického uplatnění nanovlákem velmi široká, od zdravotnictví až po průmysl. A jak nyní potvrdil profesor Jirsák Radiu Praha, vývoj se nezastavil. Je do něj nyní zapojeno daleko víc lidí než před čtyřmi roky.

Oldřich Jirsák a Ladislav Mareš,  foto: autor
„Na univerzitě, na Textilní fakultě, máme skupinu, kterou včetně studentů a doktorandů, tvoří asi 40 lidí. A tito lidé mají jedinou práci ve výzkumu, a to nanovlákna a nanospider. To znamená další vývoj technologie, zpracování dalších materiálů. A zejména, a to je nejdůležitější, vývoj nejrůznějších konkrétních výrobků už pro konečné užití.“

Když mluví profesor Jirsák o Nanospideru, nikdy neopomene zdůraznit úžasně plodnou spolupráci s libereckou firmou Elmarco, vedenou vzdělaným a velice dynamickým ředitelem Ladislavem Marešem. Právě na ní se obrátila Technická univerzita s žádostí o sestrojení samotného stroje. Také tato firma má zásluhu na tom, že se Nanospider dostal do centra pozornosti odborníků po celém světě.

Myslím, že hlavní roli sehrála spolupráce s tou velice dynamickou, velice schopnou firmou Elmarco, které jsme na základě toho, že držíme, dnes už světový, patent na nanovlákna a způsob výroby, dali licenci. A ta firma je značně a dynamická a poměrně hodně investuje nejen do vývoje, ale také do prezentace výsledků.“

Spokojena se spoluprací je ale také firma Elmarco, jak Radiu Praha potvrdil spolumajitel a ředitel Ladislav Mareš.

„Pro naši firmu to je obrovská výzva. Naše technologie musí být špičková. A to vyžaduje flexibilitu a obrovskou zodpovědnost.“

Profesora Oldřicha Jirsáka ale proslavil nejen Nanospider. Vždyť je také autorem více než 40 patentů v oborech vlákna a netkané textilie. Na základě jeho patentů už vyrábějí firmy v USA, Velké Británii, Austrálii i v Číně.