Licence pro Slavii

30-05-2011

Fotbalová Slavia Praha dostala po odvolání profesionální licenci a může hrát nejvyšší soutěž i v příští sezóně. Klub dodatečně splnil všechny náležitosti nutné pro udělení licence, a tak licenční tribunál Českomoravského fotbalového svazu v čele s předsedou Ivanem Haškem mohl jeho odvolání vyhovět. Stanovil však podmínky, které musí nejstarší český fotbalový klub průběžně plnit.

Čtyřčlenný licenční tribunál Českomoravského fotbalového svazu Pražanům licenci dodatečně udělil jednohlasně. Úspěch s odvoláním slavilo i Ústí nad Labem, které po sestupu z nejvyšší soutěže usilovalo o start ve druhé lize. Povolil mu odehrát příští sezonu na vlastním stadionu, byť tento sportovní stánek jinak nesplňuje podmínky. Tribunál tak posvětil doporučení licenčního manažera Stanislava Rýznara, který žádosti obou klubů prostudoval:

Miroslav Platil, foto: ČTKMiroslav Platil, foto: ČTK "Předložil jsem je licenčnímu tribunálu se stanoviskem. Licenční tribunál poté, co prověřil tyto podklady a všechny skutečnosti, které byly v těch podkladech uvedeny, konstatoval, že mění stanovisko, protože došlo k naplnění podmínek stanovených licenčním manuálem a je možno v rámci odvolacího řízení licenci oběma klubům udělit."

Slavia má licenci podmíněně a musí tribunál mimo jiné čtvrtletně informovat o stavu svého hospodaření. Podle generálního ředitele klubu Miroslava Platila je Slavia, které hrozil i zánik, v tuto chvíli zachráněná:

"To bych se musel jít zastřelit do rybníka, kdybych měl říct něco jiného. Jsme ale na začátku cesty. Společnost je zachráněná a teď ji musíme doléčit. Pacient v tuto chvíli nezemřel, i když jsem vždycky říkal, že zachraňujeme život, ne ruku. Radikální krok je za námi, teď se začneme zabývat terapií, abychom postupně zavedli systém tak, že se budeme pohybovat v místech, které si můžeme dovolit. Že nebudeme žít v oblacích a nebudeme si říkat, že zítra budeme hrát na Nou Campu."

Ivan Hašek, foto: ČTKIvan Hašek, foto: ČTK Slavia ve spolupráci s nynějším většinovým akcionářem klubu skupinou Natland Group podle předsedy fotbalového svazu Ivana Haška splnila všechny čtyři chybějící body, kvůli kterým na začátku května nedostala licenci v původním termínu. Doložila bezdlužnost vůči hráčům a zaměstnancům k poslednímu dni předešlého roku, bezdlužnost vůči státu, vlastnickou strukturu a finanční plán pro další sezonu. "Všechny čtyři dokumenty, které byly potřeba pro udělení licence, Slavia dodala. 18. května byla předložena struktura a seznam akcionářů klubu, 23. května byla doložena bezdlužnost za rok 2010 s tím, že do 30. června bude splátkový kalendář za rok 2011," řekl Ivan Hašek na tiskové konferenci. Tribunál chce znát závěry valné hromady klubu. Ta bude rozhodující pro definitivní potvrzení akcionářské struktury, kterou Slavia prostřednictvím knihy akcionářů doložila. "Slavia musí do 30. září předložit notářsky ověřený zápis z valné hromady, potvrzení vlastnické struktury a případně změny ve statutárních orgánech. Tohle vše jsou požadavky navíc," řekl Ivan Hašek.

Aleš ŘebíčekAleš Řebíček Pro veřejnost je také důležité, že pražská Slavia konečně rozklíčovala vlastnické poměry klubu. Investiční skupina Natland Group nyní drží 51 procent slávistických akcií, třetinový podíl má bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček a zbytek akcií je ve vlastnictví britské firmy ENIC, které Slavia nadále dluží asi 100 milionů korun. Je nová vlastnická struktura Slavie zárukou lepší budoucnosti klubu? Názor zástupce šéfredaktora deníku Sport Štěpána Filípka, vyjádřený v České televizi, příliš optimistický není:

Štěpán FilípekŠtěpán Filípek "Já se obávám, že ne, protože už to udělení licence já osobně vnímám jako takový 'politický krok'. Fotbalový svaz podle mého nechtěl nést odpovědnost za to, že by neudělil licenci a Slavia by skončila ve třetí lize. Myslím si, že jméno Aleše Řebíčka, exministra dopravy, které se teď objevuje v souvislosti se Slavii s 33 procentním podílem, fanoušky Slavie rozhodně neuklidní. Je to spíše zneklidňující zpráva. Dle mého názoru pro společnost Natland nemá smysl, aby dlouhodobě držela akcie Slavie. To je obrovské břímě. Je to úkol pro nějakou velkou, silnou společnost, čímž neříkám, že společnost Natland není taková, ale domnívám se, že je pouze prostředníkem, který má ty akcie později převést dál."

Oba nejsilnější akcionáři, skupina Natland a Aleš Řebíček, se dohodli, že budou spolupracovat. V nejbližších dnech by se měli společně pokusit dokončit jednání s britskou firmou ENIC, která údajně tvrdí, že je stále vlastníkem pražské Slavie.

30-05-2011