Lidé si připomněli oběti holocaustu

Den památky obětí holocaustu, Foto: ČTK

Dnem památky obětí holocaustu a prevence zločinů proti lidskosti se zřejmě oficiálně stane i v České republice podobně jako v jiných zemích 27. leden. V tento den před 58 lety vojáci Rudé armády osvobodili nacistický vyhlazovací tábor v Osvětimi, kde za druhé světové války zahynuly téměř čtyři milióny lidí, z drtivé většiny Židů. V úterý jsme se zúčastnili pietního aktu za oběti holocaustu, který se konal v Senátu České republiky.

Den památky obětí holocaustu,  Foto: ČTK
Děti z židovské základní školy v Londýnské ulici v Praze zazpívaly v sále Valdštejnského paláce pro shromážděné rabíny, diplomaty politiky a novináře několik židovských písní (viz výše uvedená zvuková ukázka). Pietní akt provázela řada vystoupení, která různou formou připomněla, že během 2. světové války zahynuly sta tisíce českých Židů a Rómů v koncentračních táborech a dnes se znovu objevují projevy neonacismu. Památku obětí německé nacistické zvůle uctil ve svém projevu například předseda senátu Petr Pithart. Holocaust by nenabyl své podoby institucionalizovaného zla, kdyby ho neprovázela lhostejnost milionů lidí, řekl Pithart. Sedmadvacátý leden podle Pitharta není jen dnem památky, "je i dnem varování před všemi zločiny proti lidskosti". Pithart se zmínil i o velmi vážných projevech rasismu, antisemitismu, xenofobii a jiných projevech nesnášenlivosti v současné mladé generaci. O neonacismu, jsem si povídal s jednaosmdesátiletým Oldřichem Stránským, předsedou Sdružení politických vězňů, který prošel nejen koncentračním táborem Osvětim, ale přežil i komunistické věznění. Kde se podle něj berou kořeny neonacismu v mladé generaci?

"Oni si možná neuvědomují, o co jde. Chtějí něco jiného, a to se projevuje tím, že se chytnou toho, co už má někde vzor. To je otázka například Main Kampfu. Soudy ho na jednu stranu odsoudily, na druhou zase ne. A y si myslíme, že je to návod k tomu, jak se prezentovat, jak se ukázat veřejnosti. Vím, že nacismus v takové podobě už nikdo z mladých opakovat nemůže, ale najednou vidíme, že se může projevovat v úplně jiné formě na jiných místech, může vypuknout kdekoliv. A to je to, čeho se obávám. Vždycky budu zdůrazňovat a sám na sobě ukazovat, jak já a celá naše rodina všichni židé nejen čeští trpěli. Víte dobře, že zahynulo 6 milionů židů v holocaustu. To jsou věci, které je třeba si stále připomínat."

Pietní akt v Hlavním sále Valdštejnského paláce zakončil jeden z přítomných rabínů. Přednesl kaddiš, tedy židovskou modlitbu za mrtvé (viz níže uvedená zvuková ukázka).