Ministr Kalousek ustoupil - hypotéky budou dál daňově zvýhodněny

09-05-2011

Během několik posledních dní přišly dvě příznivé zprávy pro ty, kdo si spoří na bydlení a byt nebo dům si pořizují pomocí hypotéky. Ministr financí Miroslav Kalousek, který je ve vládě nejtvrdším zastáncem škrtů a šetření, ustoupil tlaku svých koaličních partnerů a oznámil, že možnost odpočtu úroků z daňového základu zůstane u hypoték zachována:

Miroslav Kalousek, foto: ČTKMiroslav Kalousek, foto: ČTK "Ponechám jednu výjimku ve svém návrhu, kterou jsem chtěl odstranit, protože ji rovněž pokládám za diskriminační. Ponechám tedy výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték, ovšem s tím, že ona dohodnutá výše stropu 150 tisíc korun ročně bude snížena někam na 80 tisíc ročně,"

řekl ministr Kalousek o víkendu v České televizi. Původně byl proti všem daňovým výjimkám a to, že zůstanou zachovány u hypoték, považuje dál za nesystémové řešení. Připustil ale, že se svým návrhem narazil u koaličních partnerů z ODS a Věcí veřejných. Proti byla i jeho vlastní strana TOP 09. Nepříznivě se tak opatření dotkne jen lidí, kteří platí na úrocích z hypoték ročně víc než 80 tisíc korun. Ti dosud mohli dostat od státu zpět až 45 tisíc, teď to bude jen přes 15 tisíc korun. Většina ze zhruba osmi set tisíc hypoték v Česku se ale na úrocích pohybuje do 80 tisíc korun za rok. Změny ve zdanění hypoték na ně nebudou mít tvrdý dopad:

"Vezmeme-li maximální počet hypoték, který je brán, tak 80 procent hypoték se pohybuje mezi 40 až 50 tisíci korun úroků ročně. To jsou ony byty za tři miliony korun."

Ministerstvo financí do konce června doplatí i příspěvek na stavební spoření. Stát tak reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil padesátiprocentní daň na státní příspěvek i ostatní úsporné změny ve stavebním spoření. Podle ministra financí Miroslava Kalouska nemusí lidé kvůli státnímu příspěvku podávat žádné žádosti.

"Jakmile vyjde nález Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, vydám pokyn k vyplacení 5,25 miliardy korun stavebním spořitelnám. Stavební spořitelny potom mají podle zákona měsíc na to, aby připsaly svým klientům tyto částky na jejich účty. Takže mimo jakoukoliv pochybnost během června budou mít všichni své oprávněné nároky na svých účtech."

Miroslav Kalousek ale chystá v oblasti stavebního spoření další změny. V příštím roce dostanou klienti spořitelen od státu maximálně dva tisíce korun a ministr by chtěl tento příspěvek ještě snížit. Chce také stavební spoření účelově vázat jen na bydlení. Příslušnou novelu zákona chce představit do měsíce.

Petr Nečas, foto: ČTKPetr Nečas, foto: ČTK "Již při koaličním jednání jsem navrhoval koaličním partnerům, abychom státní podporu tohoto produktu zrušili. Koaliční partneři byli jiného názoru. Myslím, že na tom názoru setrvávají, takže se nedomnívám, že budu moci navrhnout zrušení. Nicméně zcela jistě navrhnu výrazné účelové omezení a zdá se, že koaliční partneři jsou připraveni diskutovat ještě o dalším snížení nad dva tisíce korun."

Původní návrh Miroslava Kalouska na zrušení státní podpory stavebního spoření odmítl premiér Petr Nečas. Připustil ale, že diskuse o výši státního příspěvku je možná. Zdůraznil také, že vláda by měla by měla chystané reformy lidem lépe vysvětlovat:

"To je i klíčový úkol ministrů, kteří je mají na starosti. Nestačí pouze napsat příslušné zákony, ale musí být také schopni o těch zákonech přesvědčit veřejnost. A je to samozřejmě úkol i pro nás všechny ostatní, protože reformy nejsou úkolem pouze některých ministrů, ale vlády jako celku. Takže i já chci co nejvíce mluvit s lidmi, co nejvíc objet tuto zemi a vysvětlovat je lidem. Budu se je snažit přesvědčit, že je to nutný krok pro budoucnost této země."

09-05-2011