Motoristy zaskočil nejen silniční zákon, ale i drahý benzin

12-07-2006

Motoristy nečeká doma příjemná zpráva. Ve vrcholící letní sezóně se totiž ceny nejprodávanějšího benzínu Natural 95 vyšplhaly na některých místech České republiky už přes hranici 32 korun za litr. A odborníci tvrdí, že růst ceny asi bude pokračovat. Příčinou je podle nich kombinace několika faktorů. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Cenu pohonných hmot ovlivňují především tři faktory, a to vývoj cen ropy a ropných produktů, kurzu dolaru ke koruně a v současnosti také zvýšená letní poptávka. Cena ropy v posledních týdnech silně roste a překročila historické maximum na úrovni 75 dolarů za barel. Podle analytika Jana Procházky ze společnosti Cyrrus stojí za růstem jak ekonomické, tak geopolitické příčiny.

"Globální ekonomika roste téměř pětiprocentním tempem, a tak stoupá i spotřeba ropy a ropných derivátů. Podstatné pro tvorbu ceny je i současné geopolitické napětí, ať už jde o situaci v Íránu a jeho jaderný program, Nigérii, vládu Huga Chavéze ve Venezuele a jeho nejasný postoj k Americe. V úvahu je nutné vzít i pokračující sezónu hurikánů v USA."

Růst cen ropy pomáhala v uplynulých měsících částečně eliminovat silná koruna. Za dováženou ropu se platí v dolarech. Cena je pak pro nás příznivější, když koruna vůči dolaru posiluje. Ta ale nemůže posilovat donekonečna.

"S tím už počítat nemůžeme, protože koruna se nyní pohybuje, či spíše stagnuje v okolí 22,30 korun za dolar a sílu ji nedodává ani určitá politická nejistota. A je tu také úrokový diferenciál mezi dolarem a korunou, který už činí podstatný 3,25 procent. S pomocí české měny tedy nemůžeme počítat. Já proto očekávám, že ceny pohonných hmot na benzinových pumpách v průběhu prázdnin ještě mírně stoupnou."

Cenu samotného benzinu pak ještě zvyšuje probíhající turistická sezóna. A to nejen v Evropě. Velká poptávka po benzínu je stále v USA. Roste i když ceny u amerických pump jsou téměř rekordní. USA zvyšují dovoz rafinovaného benzínu z Evropy, což se nepříznivě projevuje i v České republice, která je na evropské ceny navázána. To potvrzuje analytik společnosti Colloseum Štěpán Pírko.

"Například na pro nás nejbližším trhu v Evropě -Amsterodam, Rotterdam - vyskočily ceny o 11 procent za uplynulých zhruba 14 dní. A to se určitě musí promítnout do několika destihaléřového zdražení Naturalu."

A samozřejmě také benzinové stanice si podle odborníků chtějí přilepšit a se stoupající poptávkou mírně zvedají marže. Nejvýrazněji stouply ceny benzínu začátkem prázdnin v Plzeňském kraji. Jde ale o druhý nejdražší kraj v republice. První místo si totiž drží Vysočina, kde se litr benzinu prodává v průměru za téměř 32,40 Kč. Přes 32 korun stojí Natural 95 ještě v Libereckém kraji a v Praze. Nejnižší ceny jsou v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Podle odborníků bude benzín brzy ještě dražší, ale jeho cena neporoste tak dramaticky jako v minulých dnech. Cena nafty roste pomaleji. A jak to vypadá jinde v Evropě? Podle Jana Procházky je teď situace dosti proměnlivá.

"V okolních státech a dovolenkových destinacích je benzin výrazně dražší například v Německu a Itálii. V Rakousku je dražší jen mírně. O trochu levnější je nyní benzin na Slovensku, kde stojí zhruba 42 slovenských korun, tedy asi 31,30 v české měně."

12-07-2006