Na drahá auta si šéfové firem připlatí

03-12-2003

Letošní tahanice kolem daňových zákonů jsou u konce. Sněmovna v úterý schválila poslední část rozpočtové reformy. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Na drahá auta si šéfové firem připlatí, na snímku Škoda Superb, foto: autorNa drahá auta si šéfové firem připlatí, na snímku Škoda Superb, foto: autor Ze současných 31 na 24 procent mají během tří let klesnout daně z příjmů firem. Novela počítá také s tím, že i živnostníci hospodařící se ztrátou budou platit minimální daň, která se vypočítá z poloviny průměrné mzdy v Česku. U fyzických osob se sazby daně nemění. Rodinám se ale zvyšuje odečitatelná položka na dítě. Velký rozruch však vyvolala ve sněmovně, stejně jako před tím v Senátu, jiná novinka. Firmy si už nebudou moci dávat do nákladů drahá auta. Limit pro odpis z daní byl v novele stanoven na 900 tisíc korun. Nad touto pasáží strávili poslanci i senátoři víc času než nad podstatou celého zákona, tedy nad faktem, že firmám se sníží daně o čtvrtinu. Limit na auta hodně vadí i senátorovi vládní koalice Robertu Kolářovi. Ten dokonce naznačil, že v pozadí by mohl být zájem mladoboleslavské automobilky.

"Jestliže má firma obrat deset miliard ročně, tak ta firma zaplatí na daních tolik do státního rozpočtu a zaměstnává tolik lidí, že ten její šéf snad má právo koupit si auto za tři a půl miliónu korun. Ale to je obecná výtka. Konkrétní výtka, těch 900 tisíc korun mně osobně velmi nápadně připomíná cenu vozu Superb, čili jako bychom říkali podnikatelům: kupujte si vozy této kategorie nebo této značky a ostatní ne."

Když přišla během sněmovní debaty řeč také na snižování firemních daní, poslanci opoziční ODS připomínali, že navržený pokles je příliš nízký a dávali za příklad Slovensko, kde má být zavedena jednotná 19 procentní daň. To prý povede k tomu, že podnikatelé začnou houfně odcházet z Česka k našim východním sousedům. Vládní poslanci naproti tomu argumentovali tím, že firmy v Česku zase mají celou řadu odečitatelných položek, kterými mohou snižovat daňový základ. Stejný názor má i místopředseda Hospodářské komory Zdeněk Somr, který Radiu Praha řekl, že obavy z odchodu firem na Slovensko nejsou na místě.

"To jsou jenom takové fámy. Samozřejmě, že firmy, které jsou nějak rozkročeny mezi Českem a Slovenskem, mají nějaké výsadky tam i tady, mohou třeba uvažovat o přenesení sídla. Dnes mají sídlo tady, provozovnu tam. Mohou to otočit. Samozřejmě firmy, které jsou od hranice, co by kamenem dohodil, mohou uvažovat, že něco takového udělají. Ale upřímně řečeno, ministerstvo financí tvrdí, a my v Hospodářské komoře nemáme nic, co by to zpochybňovalo, že slovenských 19 procent je horších než českých 24 procent. Přiznám se, že když jsme se pokoušeli jen velice nahrubo spočítat ty odečitatelné položky, tak to tvrzení ministerstva financí bude asi hodně blízko pravdě."

Zákon musí ještě podepsat prezident. Pro vládu je ale podstatné, že v úterý hlasoval shodně s koaličními poslanci i nezařazený poslanec Petr Kott, který byl nedávno vyloučen z ODS. Takže i kdyby se zákon ještě pokusil vetovat Václav Klaus, má vláda ve sněmovně ke svým 101 hlasům ještě jeden rezervní, aby prezidenta přehlasovala.

03-12-2003