Na Pražské folklorní dny přijelo přes tisíc zpěváků a tanečníků

01-08-2011

Minulý pátek a sobotu se centrum Prahy proměnilo v jedno velké festivalové jeviště. Na Václavském i Staroměstském náměstí i na Náměstí Republiky se během dvou dnů vystřídalo přes tisíc účinkujících na Pražských folklorních dnech. V sobotu odpoledne se všichni sešli v krojovaném průvodu Prahou. Na zřejmě největší folklorní akci v metropoli natáčela Milena Štráfeldová:

Foto: autorkaFoto: autorka Na Václavském náměstí se představil například soubor mladých španělských tanečnic. A o chvíli později u Staroměstské radnice tančily zase řecké páry.

Na průběh Pražských folklorních dnů a jejich letošního, už pátého ročníku jsem se zeptala mluvčí a jedné z hlavních organizátorek Taťány Sochorové:

Foto: autorkaFoto: autorka "Myslím si, že jsou dnes úplně nejlepší. Máme letos hodně Španělů, Turků, Rusů, Portugalci byli úžasní. Jsou tu ale i nám bližší, jako třeba Rakušani, Švýcaři, Němci, ty už český divák trochu zná, polku a valčík. Ale nejexotičtější je určitě Turecko, Portugalsko a Španělsko."

Kolik sem přijelo letos souborů?

"Přijelo 37 souborů ze 17 zemí. Z největší dálky přijeli Kanaďani. Jejich předci byli Poláci, kteří emigrovali už někdy před sto lety, ale polský folklor se tam pořád udržuje. A vážili cestu až do Evropy."

Foto: autorkaFoto: autorka A skutečně platí, že všichni jsou amatéři?

"Všechno jsou to amatérské soubory, někteří ale vypadají úplně jako profesionálové."

Co jsem zatím viděla, tak jsou mezi nimi mladí i starší lidé. Kde je převaha?

"Jsou mladí i staří. Já osobně jsem byla úplně šokovaná, když jsem viděla katalánský soubor a tam byly asi čtyř- a pětileté děti. Muzikanti byli jejich rodiče, ale tancovaly pětileté děti. A je úžasné, že to opravdu pěstují úplně odmalička. Takže se nedá říct, zda jsou staří nebo mladí. Je to prostě smíchané."

Foto: autorkaFoto: autorka Jakým způsobem se vybírají soubory pro Pražské folklorní dny?

"Je to už pátý ročník, takže si to spíš řeknou mezi sebou. Už se nám hlásí sami. Tam není žádné omezení. Prostě kdo se přihlásí a chce se předvést, může přijet."

To je dost nákladná akce. Jak se ji daří financovat?

"Většinu si platí soubory samy s tím, že mají podporu od místních radnic, autonomních vlád a různých sponzorů. Něco si platí účastníci sami a něco pokryje podpora."

Foto: autorkaFoto: autorka Jaký tu mají program? Předpokládám, že nejenom vystupují...

"Hlavně chtějí poznat Prahu, poznat kulturu, jídlo. Není to jenom vystupování, ale měli by pochytit něco i z českého života."

Jaký je zatím návštěvnický ohlas?

"Zatím úžasný. V podstatě je všichni chválí, všichni se s nimi chtějí fotit. Než dojdou z Náměstí Republiky na Staromák, tak se desetkrát zastaví a každý se s nimi fotí."

Z vystoupení skupiny Wisla Krakowiak, foto: autorkaZ vystoupení skupiny Wisla Krakowiak, foto: autorka Vrcholem Pražských folklorních dnů bývá průvod. Je i letos?

"Průvod bude, vystoupí v něm všech 37 souborů s tím, že když ukončí průvod, tak na pódiu krátce zazpívají a zatančí. Když tam někdo přijde, uvidí během tří hodin všech 37 skupin."

Kolik je to vlastně účastníků?

"Přes tisíc."

A na závěr ještě alespoň ukázka z vystoupení francouzského souboru, který se ovšem jmenuje Wisla Krakowiak, hraje i staropražské písničky a jeden z muzikantů pocházel nejspíš odkudsi z Indonézie.

01-08-2011