Náměstek ministra vnitra rezignoval kvůli nedostatečnému vzdělání

Jiří Vacek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jiří Vacek v úterý s okamžitou platností rezignoval na svou funkci náměstka ministra vnitra. Lidovecký odborník na protidrogovou politiku svou demisi zdůvodnil štvavou kampaní médií. Ta mu vytýkala nedostatečné vzdělání a zneužití finančních prostředků na boj proti drogám. Vacek však dosud nebyl schopen předložit ani vysvědčení ze střední školy, přestože po návratu z emigrace v Německu používal titul inženýr. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Jiří Vacek,  foto: ČTK
Problémy s nedostatečným vzděláním měl Jiří Vacek už v minulosti. V roce 1998 kvůli tomu musel opustit ministerstvo vnitra, které tehdy řídil sociální demokrat Václav Grulich. V Česku Vacek začal studovat střední průmyslovku, studium však nedokončil. V roce 1968 emigroval a další dvě desetiletí pracoval ve Rwandě a v Německu jako stavbyvedoucí. Po návratu do Česka používal titul inženýr.

"To bylo nekorektní, já jsem se za to v roce 1998 omluvil,"

připouští dnes Jiří Vacek. Znovu se kauza jeho nedokončeného vzdělání otevřela poté, co letos v lednu nastoupil na ministerstvo vnitra. Do funkce náměstka, který se zabývá mimo jiné bojem proti drogám, ho vynesla dohoda uvnitř vládní koalice. Lidovci, kteří prosazují nulovou toleranci vůči drogám, si cenili hlavně Vackova nekompromisního postoje v protidrogové politice. Když ale média začala poukazovat na jeho nedostatečné vzdělání, požádala ho KDU-ČSL o předložení dokladů o studiu. Vacek tvrdí, že v německém Darmstadtu vystudoval večerní školu pro stavbyvedoucí, doklady o studiu však nebyl schopen dodnes předložit. V úterý proto na svou funkci rezignoval:

Jiří Vacek,  foto: ČTK
"Vážený pane ministře, dlouhotrvající a nekorektní kampaň sdělovacích prostředků vůči mé osobě mne vede k rezignaci na funkci náměstka ministra vnitra pro prevenci kriminality ke dni 16. února 2005,"

ocitoval Vacek ze svého rezignačního dopisu. Šéf lidovců Miroslav Kalousek, který spolu s Vackem získal za boj proti drogám titul Frajer roku 2004, si Vackova kroku cení:

"Pan Vacek se rozhodl velmi odpovědně, já si nesmírně vážím jak pana Vacka, tak jeho kroku. Dál zůstává velmi ceněným odborníkem na poli sociálně patologických jevů a jeho krok je prostě krok čestného muže."

Podle Miroslava Kalouska není zatím aktuální jednání o tom, kdo Vackův post na ministerstvu vnitra obsadí.

Kvůli nekompromisnímu postoji lidovců v boji proti drogám musel z Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky koncem loňského roku odejít její šéf Josef Radimecký. Lidovci mu vytýkali mimo jiné rozlišování mezi měkkými a tvrdými drogami. Podle zástupce ředitele vládní protidrogové rady Václava Macka však Vacek ve funkci náměstka nestačil její činnost příliš ovlivnit:

"Rada primárně nepůsobí jako orgán složený ze zástupců politických stran, takže tam vždy převládalo to hledisko odborné. A v odborné veřejnosti se jistě všichni shodnou, že je třeba rozlišovat mezi účinky jednotlivých drog, takže myslím, že i v tom rada bude konzistentní."