NBÚ zřejmě vydával prověrky i účelově

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) by měl projít důslednou personální obměnou. Zásadní systémové změny úřad nepotřebuje, stále v něm ale působí lidé, kteří v minulosti zřejmě manipulovali s bezpečnostními prověrkami. Shodli se na tom členové sněmovní komise pro kontrolu NBÚ a zástupkyně nevládní organizace Růžový panter, která práci bezpečnostního úřadu dlouhodobě sleduje. Nový šéf NBÚ proto podle názoru komise bude muset provést vnitřní audit a rozloučit se se všemi, kteří se podíleli na machinacích s prověrkami.

Členové sněmovní vyšetřovací komise pro NBÚ už nepochybují o tom, že úřad vydával účelově prověrky lidem, kteří je neměli dostat. Požádali proto kontrarozvědku a o zbývající dvě varovné zprávy pro vládu a budou žádat jejich odtajnění. Člen komise Ivan Langer řekl, že komisaři si pozvou i tři bývalé premiéry - Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu a Stanislava Grosse, kteří nechali varovné zprávy ležet ve svých šuplících, bez toho, aby situaci řešili. "Bohužel vlastní kontrolní zpráva NBÚ konstatovala celou řadu systémových i dílčích pochybení, ze kterých pro mne osobně vyplývá, že existoval prostor pro manipulace a že některé osoby získaly prověrku, aniž by ji měly dostat," soudí Ivan Langer.

Bezpečnostní informační služba (BIS) sepsala v roce 2001 o dění na úřadě celkem tři varující zprávy, které odeslala vládě. V jedné z nich například označila lobbyistu Andreje Surňaka, pracujícího pro sociální demokracii, za prostředníka mezi úřadem a lidmi, kteří žádali o prověrku a obávali se, že ji kvůli své minulosti nebo současným aktivitám nedostanou. Andrej Surňak o své roli v aféře kolem NBÚ ale odmítá hovořit: "O tom nic nevím, já jsem nikdy žádnou zprávu BIS neviděl. Podívejte se, je dva měsíce před volbami, takže všechno, co se teď bude vyskytovat, souvisí s volbami."

Přestože se vnitřní kontrolou NBÚ z loňského června prokázala řada argumentů ze zpráv Bezpečnostní informační služby, Zdeňka Jůzlová, která je vedením úřadu pověřená, nechce o manipulaci ani slyšet. Úřad podle ní vznikal na zelené louce, s nezkušenými úředníky, a neměl dostatek informací: "Já se znalosti věci opravdu nemohu tvrdit, že by to byla jakákoliv manipulace."

Komentátorka Lidových novin Petruška Šustrová je přesvědčena, že manipulacím s bezpečnostními prověrkami se dá zabránit: "Samozřejmě, že se jim dá zabránit. Přece především jde o to, že státní úředník musí být člověk naprosto spolehlivý, zvlášť stojí-li v čele takového úřadu. Myslím, že na tehdejšího ředitele pana Kadlece poukazovali novináři dlouho, na jeho povahovou labilnost. Stejně tak, jako na pozdějšího ředitele Mareše. Bohužel se u nás aféry začnou řešit až tehdy, když televize odvysílá nějaký odposlech. To je myslím vskutku skandální. Svědčí to o tom, že ty nejvyšší politické kruhy vyhledávají svoje zastánce nebo stoupence, místo aby hledaly člověka, který je skutečně nezávislý a jehož pověst je nedotčená a nedotknutelná."