Nekonečný spor: Česká republika nebo Česko?

21-07-2004

Česko nebo Česká republika? Vypadá to, že debata o názvu země nikdy neskončí. Jasno nemají ani představitelé státu. Zatímco v horní komoře parlamentu se senátoři s lingvisty a historiky shodli na tom, že přednost by měl dostat jednoslovný název: tedy Česko, Czechia, případně Tschechien, státní instituce, agentury pro turistiku, obchod a investice, začaly při prezentaci v cizině používat výhradně název Česká republika. O téma se zajímal Jaromír Marek.

Pro Českou republiku se rozhodli z ryze praktických důvodů: je to sice zdlouhavé, ale nezaměnitelné označení. Podle mluvčího CzechTradu Josefa Němečka si Česko v zahraničí kvůli podobě přepisu názvu státu do angličtiny často pletli s Čečenskem. faktem je, že podobnost mezi Czechia a Czechnia je značná. Hlavy nad nesrozumitelným názvem Czechia si prý mohli ukroutit např. arabští obchodníci na veletrhu v Dubaji. S názvem Česká republika spatřilo světlo světa i nové logo, jeho grafické zpracování vychází z národní vlajky ve spojení s názvem Czech Republic. Ostatně v Ústavě je zakotven jen oficiální název, tedy Česká republika. Zastáncem jednoslovného názvu Czechia je naopak senátor Jaroslav Šula, z jeho iniciativy přijali zákonodárci memorandum za jeho používání.

"My nechceme nic nařizovat. My jsme vydali memorandum, které je doporučující. Geograficky, historicky a lingvisticky, je Česko zcela správný název. Jde jen o to, dostat to povědomí lidí. Název Česko byl poprvé použit v roce 1777. Nebýt Československé republiky, vzniklo by Česko už v roce 1918. Československo byl také umělý výtvor a některým lidem trvalo desetiletí, než si zvykli. Lidí, kteří jezdí často do zahraničí se ptají: jak vám máme říkat? Měli bychom se s tím brzy vyrovnat a dát najevo, že chceme být i z venku oslovováni Czechia nebo Tschechien."

Zatím to vypadá, že jednoslovný název se hned tak neujme. Obchodníci si nemohou dovolit riskovat používání nezavedené a neznámé značky. Více náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

"Při průzkumu, který jsme dělali, dává 70 % podnikatelů při exportu přednost označení Made in Czech republic."

Podle jiného průzkumu mezi občany se pro používání termínu Česko vyslovilo 46 procent dotazovaných, pro Českou republiku 24 procent, zbytek navrhuje Čechy nebo jiné mnohdy i kuriozní názvy. Objevil se například Slez-Mor-Če, Čechrava nebo Čecho-Mor. Velkými odpůrci Česka jsou např. prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel. Ten kdysi prohlásil: "Když to (Česko) slyším, mám pocit, že po mně lezou slimáci".

21-07-2004