Německá opera o lachtanovi z Prahy

21-07-2004

Lachtan Gaston z pražské zoologické zahrady, který je znám jako oběť záplav před dvěma roky, se stal námětem nové opery. Přestože jsou nyní divadelní prázdniny a v Saské státní opeře není ani noha, už za měsíc tu budou vrcholit přípravy na premiéru nové opery: "Plav! Gastone, Plav!" Podrobněji informuje Vilém Faltýnek.

Malá scéna Saské státní opery v Drážďanech uvede 28. srpna premiéru opery-stínohry o osudu lachtana, který v době záplav uprchl z pražské zoologické zahrady. Podle internetových stránek divadla "Gaston podnikl dramatickou cestu plnou dobrodružství, podstoupil mnohé výzvy a získal tak v našich očích až lidské rysy." Pobavit by měla děti i dospělé diváky. Hudbu složil Frank Böhme, libreto napsala Irene Pietsch. Podle divadelní kritičky Lenky Šaldové, která se zaměřuje na hudební divadlo, není volba tohoto námětu v současné opeře ničím překvapivým:

"Je logické, že se i opera snaží navázat kontakt se současností. V Praze jsme nedávno viděli Addamsovu operu o terorismu a podíváme-li se, co píší čeští autoři - ať už je to Viklického Faidra nebo Nagano - objevuje se tenhle trend i u nás. Je těžké předem říct, jestli je nějaké téma nesmyslné. Každé téma může být zpracováno buď vynikajícím způsobem nebo z toho může vzniknout totální blbost. To je i případ opery o lachtanu Gastonovi a v každém případě je to jeden z dalších pokusů v tomhle trendu vyrovnat se se současností." Drážďanská opera podle Šaldové patří ke scénám, které jsou pokusům o neobvyklá inscenační řešení otevřeny.

Dvanáctiletý samec Gaston uprchl z pražské zoo při ničivých záplavách předloni v srpnu. Rozvodněnou Vltavou doplaval do Labe a dostal se až do Německa, kde ho chytili tamní záchranáři. Pro "uprchlíka" se vydal český tým, aby ho převezl zpět do Prahy, zvíře však během transportu uhynulo. Příčinou bylo celkové vyčerpání organismu. Ředitel pražské zoo Petr Frejk řekl, že Gastonův útěk rozhodně nebyl "cestou za svobodou". Lachtan totiž podle něho kvůli své konstituci nemůže žít ve zdejších vodách a mořích. Podle Fejka připravuje nyní zoo rekonstrukci pavilónu lachtanů a to dá šanci připomenout si i doma lachtanův osud:

"V rámci toho budeme určitě myslet i na to, co lachtany potkalo, budeme myslet i na Gastona. Nebude to žádný pomníček, žádná socha, ale decentní připomínka toho, co se stalo. Že v tomto bazénu žil před povodní Gaston, nejslavnější a nejoblíbenější zvíře pražské zoologické zahrady. Určitě si budeme Gastonův život i v nové expozici připomínat," uvedl Fejk.

21-07-2004