NERV navrhl protikrizová opatření

Udržení zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky - to jsou základní vládní opatření v boji proti hospodářské krizi. Shodla se na tom v úterý Národní ekonomická rada vlády, jejímž hlavním úkolem bylo tentokrát upřesnění jednotlivých kroků a zredukování 250 návrhů opatření, se kterými přišli členové desetičlenné rady na jejím prvním zasedání.

Miroslav Kalousek  (vlevo) a Martin Říman,  foto: ČTK
Ministr financí Miroslav Kalousek po jednání NERVu připomněl, že i přepracovaný státní rozpočet v sobě obsahuje prorůstová opatření ve výši dvou procent hrubého domácího produktu v investicích do dopravní infrastruktury a do vědy a výzkumu.

"Národní krizový plán se soustředí na ta opatření, která budou mít svůj vysoký multiplikační efekt, to znamená hledáme efektivní, pro státní fiskál úsporná opatření, která samozřejmě vyvolají soukromou investiční aktivitu,"řekl ministr Kalousek a uvedl některé příklady:

"Zrychlené odpisy samozřejmě znamenají nějaký propad na daní z příjmu, ale znamenají velkou investiční pobídku pro soukromé investory. Snížení sociálního pojištění pro lidi s nižším a středním příjmem znamená pomoc při udržení těchto lidí na pracovním trhu, protože náklady za jejich práci jsou nižší a to zase šetří státnímu fiskálu výdaje na výdajové straně."

Národní ekonomická rada vlády vidí další možnost pomoci podnikům ve snazším přístupu k úvěrům. Podle člena NERVu Jiřího Rusnoka existují z pohledu státu dva způsoby:

"V zásadě se musí, řekl bych, maximálně navýšit kapacita těch stávajících garančních institucí, to znamená Českomoravská záruční a rozvojová banka případně Česká exportní banka, ve smyslu mnohem více kapitálu, aby mohly jít do mnohem více projektů. Ale také změnit kritéria, to znamená rozšířit to na financování provozního úvěru, rozšířit to na další podoby úvěrů, které ty podniky dnes nutně potřebují."

Na účinnost už zmiňovaného zrychlení odpisů pro firmy spoléhá, další člen NERVu, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Schwarz. Podle něj by to podnítilo další investice:

"Firmy se stanou konkurenceschopnějšími a domnívám se, že v případě naší ekonomiky, která je silně exportně orientovaná, toto bude velmi účinné opatření. Navíc bude směřovat na podporu domácích výrobců, což je velmi pozitivní i z hlediska zaměstnanosti."

Konkrétní podobu protikrizových opatření chce vláda představit ještě na únorové schůzi Poslanecké sněmovny. Podle předsedy vlády Mirka Topolánka by jednotlivá opatření měla brzy dostat legislativní podobu. Premiér je rozdělil do dvou skupin. Jednak jde o kroky, které lze řešit krátkými novelami, jednak o kroky, které budou brány jako větší opatření. Podtrhl také, že tato opatření lze rovněž dělit na trvalá a dočasná.

Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky Bedřicha Dandy by navrhovaná opatření mohla pomoci. Jak ale řekl, měla přijít mnohem dřív:

"Tato opatření měla probíhat už před půl rokem, protože se tušilo, že to k nám dojde. Teď ten legislativní proces, jak všichni víme, i když to půjde ve zkráceném procesu, tak jsou to tři, čtyři měsíce, a to je strašná doba."