Nespokojení lékaři žádají i po úpravě úhradové vyhlášky rezignaci ministra Ratha

20-02-2006

Ministr zdravotnictví David Rath zmírnil regulační opatření, které omezilo přísun peněz na ošetřování pacientů. Lékaři však trvají na protestu, který chystají na čtvrtek. Premiérovi vzkázali, že jediným možným krokem je odvolání Ratha z funkce. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

David Rath, Milan Kubek, Jiří Paroubek, foto: ČTKDavid Rath, Milan Kubek, Jiří Paroubek, foto: ČTK Úhradová vyhláška ministra Ratha vyvolala velkou nevoli. Dala lékařům 98 procent loňských peněz s tím, že léky budou levnější. Navíc se do limitu započítávají i drahé léky a pomůcky. Limity na množství zdravotní péče i předepsaných léčiv znervózněly zdravotnická zařízení natolik, že dochází k omezování péče, říká Jana Uhrová ze Sdružení praktických lékařů.

"Dokonce když převezmete do péče větší množství pacientů nebo těžce nemocných, tak nejen že je léčíte zadarmo, ale ještě by jste všechny léky a vyšetření měl platit buď vy a nebo pacient. My už máme situaci, kdy v domově důchodců odešel lékař a oni nemohou sehnat nového doktora, protože ti pacienti jsou samozřejmě nemocní a nákladní."

Lékaři se bojí, že pokud pacientům předepíší všechna vyšetření a léky, které potřebují, vyčerpají brzy sumy určené na léčbu na celé pololetí. Ministr David Rath ale trvá na tom, že lékaři bezdůvodně podlehli tlaku a panice. Tvrdí, že peněz na poskytnutou péči nedostali méně než předtím. Pouze jim odpadla možnost beztrestně stanovené stropy překračovat. O víkendu se však premiér Paroubek, ministr Rath a prezident České lékařské komory Kubek dohodli na změně úhradové vyhlášky. Nemocnice a lékaři by tak mohli od dubna dostávat zhruba o pět procent peněz víc než loni v prvním pololetí. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že lékaři dostanou více peněz díky lepším výsledkům Všeobecné zdravotní pojišťovny.

"Daří se nám finančně stabilizovat situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a to jsou důvody toho, že můžeme uvažovat o dalších krocích. Předpokládám, že vláda rozhodne o uvolnění peněz v rozsahu 3 až 3,5 miliardy korun na posílení plateb za státní pojišťěnce."

Těmi jsou děti, důchodci a nezaměstnaní. Ani zveřejněné plány ale neodradily lékaře od připravované demonstrace. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ji považuje za zbytečnou.

"Manifestace nebude mít žádný racionální důvod a bude čistě politická, protože dostupnost a kvalita lékařské péče v České republice ohrožena není. Nová úhradová vyhláška od dubna letošního roku zajistí to, aby zvýšené prostředky, které do zdravotnictví půjdou, se dostaly do jednotlivých zdravotnických zařízení a abychom je mohli rozumně a účelně vynaložit na léčení svých pacientů."

Podle České lékařské komory by se nově sankce ve vyhlášce neměly vztahovat na lékaře, kteří překročí limity nejvýše o deset procent. Regulace by se neněla týkat ani léků a zdravotnických prostředků, které schválí revizní lékař.

Zástupci krizového štábu považují změnu úhradové vyhlášky za své první vítězství a za potvrzení toho, že mají pravdu. Demonstraci, kterou připravují 24. února, však odvolají pouze v případě odstoupení ministra.

"Osoba ministra Ratha, od kterého se očekávalo, že má jasno, jak provést úspory tak, aby se to nedotklo pacientů a aby to bylo smysluplné, není muž na svém místě,"

říká lékařka Jana Uhrová. Ministr Rath s premiérem Paroubkem označují chystaný protest lékařů za politickou akci, která má za cíl podpořit před volbami ODS, což organizátoři protestu odmítají.

20-02-2006