Noc kostelů nabízí divadla, prohlídky i koncerty při svíčkách

Velké kostely, chrámy, ale i malé venkovské kostelíky otevírají 1. června dokořán své dveře, aby přivítaly návštěvníky na akci zvané Noc kostelů. Loni se do ní zapojilo kolem tisícovky kostelů a připraveno bylo na 5000 programů. Jednotlivé farnosti a řády nabízí kromě komentovaných prohlídek, také koncerty a divadelní přestavení, zpřístupněny jsou např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady.

Noc kostelů je tradice poměrně mladá. Své kořeny má ve Vídni v roce 2005. Kostelník tehdy rozjímal v kostele, ale nechal dveře otevřené. Světlo a tichá hudba přilákala kolemjdoucí. Kostelník pro ně udělal prohlídku a příští rok akci zopakoval. Spontánně se k němu připojily další kostely a pak akce překročila hranice. V Česku se první kostely otevřely v roce 2009 a to v Brně a v Plzni. Rok nato se už do Noci kostelů zapojily všechny české a moravské diecéze a 28. května 2010 proběhla první celorepubliková Noc kostelů. Akce získala na popularitě a překročila hranice na Slovensko.

Jedním z kostelů, který letos přivítá své návštěvníky, bude i kostel sv. Petra a Pavla v pražských Bohnicích. Jak uvedla v rozhovoru pro Radio Praha Renata Molová, protože letos Noc kostelů vychází na Den dětí, pamatovali v programu i na ně.

Kostel svatého Petra a Pavla v pražských Bohnicích
"Kostel svatého Petra a Pavla se zapojil tento rok už potřetí. Protože je to 1. června, tak je speciální dvouhodinový program věnovaný dětem. Nazvali jsme ho Hry a hříčky, je to mix her a součástí bude i táborák, pokud bude dobré počasí. Poprvé máme v kostele divadelní představení a to Legendu o Veronice od Selmy Lagerlöfové. Ta získala v roce 1909 Nobelovu cenu za literaturu a hra vypráví příběh o ušlechtilé a statečné Římance. Pak následuje prohlídka kostela při svíčkách, kde se návštěvníci dozví nejen historii kostela, ale i Starých Bohnic a dva koncerty."

Renata Molová,  foto: autorka
Kdy se bude kostel zavírat? Mohou tam zájemci zůstat celou noc?

"Uvidíme, podle počtu návštěvníků. Konec programu je plánovaný na půlnoc, ale může se to klidně i protáhnout."

Čím je kostel v Bohnicích zajímavý?

"Kostel sv. Petra a Pavla je zvláštní tím, že se v 19. století našla tzv. autentika, což je zakládací listina kostela. Je to listina z roku 1158. Nyní je uložena v Památníku národního písemnictví a je prohlášena za kulturní památku. Kostel sv. Petra a Pavla byl vysvěcený 31. května 1158. Letos už mu bylo 854 let. On na to nevypadá, protože byl barokně přestavěný, ale je to románský kostelík. Náhodně bylo objeveno kvádříkové zdivo, takže na bočních stěnách kostela je možné vidět původní zdivo, které tam bylo."

Kostel sv. Václava v areálu psychiatrické léčebny
Jen pár set metrů dál stojí v areálu Psychiatrické léčebny další zajímavý kostel sv. Václava. Tuhle secesní stavbu projektoval autor Strakovy akademie, dnešního sídla vlády, Václav Roštlapil a na výzdobě se podílel František Úprka. Dnes slouží k liturgickým, kulturním a terapeutickým programům.

Noc kostelů je pro každého, pro věřící i ateisty, aby bez ostychu vstoupili a obdivovali krásu architektury, umění či hudby. Například Praha ve svých kostelích letos připravila šest tras. Jedna z nich je dětská, nabídne například hru Putování tří králů, nebo dětský koutek v tee pee. Pro dospělé bude určitě zajímavá trasa za českými patrony nebo hudební skladatelé v pražských kostelích. Například František Xaver Brixi se stal v roce 1759 kapelníkem v katedrále sv. Víta a Ferenc Liszt zde řídil svou Ostřihomskou mši. V Dušní ulici zase hrál Joseph Haydn při návštěvě Prahy roku 1796 na varhany.

Zajímavé novinky přináší Noc kostelů i v dalších regionech. Například v Plzni to budou poutnické schránky. Všichni, kteří mají rádi odhalování tajemství, se mohou těšit na putování ke čtrnácti kostelům. V těch budou hledat poutnické schránky. Když vyluští kód, budou moci získat „poklad Tisíce a jedné noci kostelů".