Noční chodec v zahradách Pražského hradu

29-07-2008

V Jižních zahradách Pražského hradu probíhá přes léto pod širým nebem výstava velkoformátových zvětšenin fotografií slavného českého portrétisty Václava Chocholy. Jak uvádí organizátor, je součástí Letích shakesperovských slavností, s divadlem ale nemá přímo společného nic, přestože Chochola se věnoval také divadelní fotografii. Společný je pouze organizátor, společnost PPF, z jehíž sbírky fotografie pocházejí.

Na archivním pásku z roku 1995 Václav Chochola zdraví posluchače Radia Praha:

Blanka ChocholováBlanka Chocholová"Pozdravuju všecky vaše posluchače! Skoro celý svět jsem už viděl, byl jsem na Kubě, ve Vietnamu, ve Francii, tam jsem byl třeba tři měsíce, jindy zas tři měsíce na podzim. V Americe jsem naopak nikdy nebyl, nebo kam to vysíláte... Už je mi 78 let, takže už mi to úplně stačí, už nikam nechci jezdit. Dokonce ani nemůžu najít pas..."

Na jeho cestách přitom vznikla ředa slavných portrétů, například Salvatora Dalího či Mana Raye. O Chocholův odkaz se dnes stará jeho dcera Blanka se synem Markem, oba mimochodem fotografové.

"Výstava Noční chodec je sestavena z majetku PPF, která začala sbírat fotografie, a je doplněna fotografiemi z našeho archivu," říká Marek Chochola.

"Jedná se o výběrové dílo Václava Chocholy, tedy o ty nejznámější fotografie převážně městské krajiny, libeňské periférie, ale zároveň i portrétů osobností, jako je Salvátor Dalí nebo Man Ray."Autoportrét Václava ChocholyAutoportrét Václava Chocholy

Jakým způsobem se Společnost PPF dostala k dílu vašeho dědečka?

"Poté co dědeček v roce 2005 zemřel, vznikl nějaký zájem pořídit si do sbírky jeho fotografie. To byla jedna z posledních příležitostí, že jsme jeho fotografie někam poskytli, a teď se snažíme si je spíš držet a nějak ty fotografie organizovat."

Kolik jich je?

"Je to rozsáhlý fotografický archiv čítající opravdu tisíce a tisíce negativů i zvětšenin. A mimo dílo Václava Chocholy je tam ještě i dílo dalších fotografů, jako je Zdeněk Tmej a Karel Ludwig, kteří byli přátelé Václava Chocholy, a ty fotografie zůstaly v našem archivu, protože to vlastně byli rodinní známí."

29-07-2008