Nová vláda dostala důvěru poslanců

25-08-2004

Poslanci v úterý v noci odhlasovali nové vládě premiéra Stanislava Grosse důvěru. Podle očekávání dostal kabinet těsnou většinu všech 101 koaličních hlasů. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Premiér Stanislav Gross (v popředí) a členové vlády, foto: ČTKPremiér Stanislav Gross (v popředí) a členové vlády, foto: ČTK Rozhodnutí předcházely ve sněmovně tvrdé slovní potyčky. Po osmihodinovém jednání ale mohl premiér Stanislav Gross vyjádřit svoji spokojenost:

"Myslím, že to není žádné překvapení, a ty závazky, které jsme zde dali, myslíme upřímně. Uděláme všechno pro to, abychom se byli schopni občanům podívat vždycky zpříma do očí."

Opozice před programem nového kabinetu ale varuje. Mezi největší kritiky patřil v úterý ve Sněmovně šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý:

"Ta vláda jasně říká My chceme přečkat dva roky, nic zásadního nechceme řešit."

Vladimír Špidla (vlevo) blahopřeje premiérovi Stanislavu Grossovi, foto: ČTKVladimír Špidla (vlevo) blahopřeje premiérovi Stanislavu Grossovi, foto: ČTK Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek je naopak přesvědčený, že nová vláda si zaslouží důvěru občanů:

"Pokud tato vláda dodrží své závazky, zejména týkající se výdajů, a přitom bude schopna realizovat priority, které deklaruje, bude to dobrá vláda, vláda, která prospěje každodennímu životu většiny občanů v této zemi."

Po úterním jednání poslanecké sněmovny jsme hovořili o nové vládě s jejím místopředsedou pro ekonomiku Martinem Jahnem:

"Jsem samozřejmě rád, že vláda dostala důvěru. Přes všechny komentáře, které jsme slyšeli, myslím, že vládní prohlášení je realistické, že hospodářská politika je zpracována tak, že dává perspektivu rozvoje hospodářství nejenom pro další dva roky, ale minimálně do roku 2010."

Nová vláda teď může začít plnit programové prohlášení. Jaké budou priority v ekonomické oblasti?

Ministr dopravy Milan Šimonovský (vpravo) a premiér Stanislav Gross, foto: ČTKMinistr dopravy Milan Šimonovský (vpravo) a premiér Stanislav Gross, foto: ČTK "Zejména úprava některých zákonů, například novely, které povedou ke zrychlení zápisů do obchodního rejstříku, novela daně z příjmu právnických osob a novela zákona o DPH. Také začneme hned s přípravou komplexní hospodářské strategie."

Myslíte si, že nová vláda bude opravdu stabilní, že vydrží do roku 2006?

"Věřím, že ano. Samozřejmě má těsnou většinu v parlamentu, ale já myslím, že poslanecká sněmovna a také v minulých týdnech veřejnost daly jasně najevo, že předčasné volby asi nejsou dobré řešení."

Čím si podle Vás vláda nejvíce zasloužila důvěru?

"Myslím, že důvěra vládě vychází z dohody koaličních stran o tom, že vláda důvěru dostane, takto byla také vláda připravována. Je to výsledek koaličních jednání a koaliční shody na programovém prohlášení vlády."

Předchozí premiér Vladimír Špidla programové prohlášení Grossova kabinetu chválil. Současně Špidla v souvislosti se svým odchodem do funce eurokomisaře oznámil, že se k 31. srpnu vzdá svého poslaneckého mandátu.

25-08-2004