Nový ministr zdravotnictví kritizuje šéfku nejsilnější zdravotní pojišťovny

26-04-2004

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková nestačí na svoji funkci. Tato slova pronesl nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi jen pár dnů po nástupu do funkce. Odvolat ji však nemůže, není to v jeho pravomoci. Co ministra vedlo k tomuto výroku a jak vidí situaci ve zdravotnictví, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

Nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi během výjezdního zasedání vlády v budově krajského úřadu v Karlových Varech, foto: ČTKNový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi během výjezdního zasedání vlády v budově krajského úřadu v Karlových Varech, foto: ČTK Jozef Kubinyi tvrdí, že Jiřina Musílková svoji funkci nezvládá. Odvolat ji však není v jeho pravomoci. Tento krok bude moci učinit Poslanecká sněmovna až po novele příslušného zákona. Pobočky pojišťovny v regionech si podle ministra dělají co chtějí a výsledkem je špatné nakládání s penězi pojištěnců.

"Zdravotní pojišťovna dělá spoustu věcí, které by dělat neměla. Její zadlužování skutečně vzniká do značné míry právě nesprávným chodem tohoto orgánu."

Předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se však za Jiřinu Musílkovou postavil. Uvedl, že není k odvolání důvod a odmítl tvrzení, že si pobočky pojišťoven dělají, co chtějí. Také ředitelka Jiřina Musílková zdůraznila, že práce pojišťovny je dobrá.

"Nechápu, že nový pan ministr chce radši boj, než stabilizaci a spolupráci. S panem ministrem jsem zatím nehovořila. Nemá informace o práci v pojišťovně a překvapuje mě to o to víc, že jeho náměstci, kteří jsou ve správní radě, v pátek schválili výroční zprávu naší pojišťovny za loňský rok jednomyslně."

Ministr se chce v budoucnu sejít se všemi skupinami, které ve zpravotnictví zastupují problémové oblasti. Lékařské odbory například mimořádně znepokojuje, že jsou nemocnice v krajích převáděny na obchodní společnosti.

"Přeměna nemocnic v akciovky ještě není tragédie. Horší by bylo, když dojde k tomu, že se pak následně akciovky skutečně zprivatizují s cílem vytváření zisku a dojde k rozrušení sítě. Cesta je přes legislativu. A toto se mělo udělat před tím, než se nemocnice převedly na kraje. Samozřejmě byla chyba, že se to neudělalo. Nicméně v této chvíli je situace taková, jaká je. Reálně hrozí, že tu bude 14 zdravotnických systémů ve 14 krajích. Já o té problematice v této chvíli můžu s hejtmany jednat, protože skutečně hejtman je do značné míry pánem svého kraje,"

říká ministr Kubinyi. Kraje převzaly nemocnice loni v lednu a mnozí hejtmani se netají tím, že chtějí lůžková zařízení privatizovat.

26-04-2004